Tym terminem określa się praktycznie wszystkie gry, najczęściej towarzyskie, które w swoim przebiegu używają planszy. Jednymi z najstarszych gier planszowych są: Królewska gra z Ur, Wari, Senet, Go, Młynek oraz Tryktrak. Wiele z nich obecnie posiada nawet już swoje wersje komputerowe i to na różnego typu systemy operacyjne. Są też przenośne konsolowe wersje gier planszowych, głównie do szachów oraz sudoku. Wymagają one trochę cierpliwości i wolnego czasu. Można w nie grać praktycznie w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i w lesie, na łące, w samochodzie, pociągu itp. Możliwości jest wiele. Gra się w tyle osób, ile jest przygotowanych kolorów lub kategorii pionków, zależnie od danej gry planszowej. Minimalna liczba graczy to dwie osoby. Jednymi z popularniejszych współczesnych gier planszowych są między innymi: Obalone, Chińczyk, Eurobizness, Go, Omoku, Hex, Literaki, Scrabble, Sankala, Mahjong, Młynek, Reversi, Szachy, Pachisi,Warcaby, Sudoku, Samotnik, Bierki, Domino, Kości, Nim, Kółko i Krzyżyk, Kreski, Kropki, Statki, Państwa-Miasta i wiele innych.
Abalone
Jest to gra logiczna. Przeznaczona jest ona dla dwóch graczy. Zasiadają oni do sześciokątnej planszy ze specjalnymi wgłębieniami, gdzie umieszcza się po czternastu białych kul i czternaście czarnych. Gracze popychają kule do wypchnięcia poza planszę sześciu kul przeciwnika. Przepycha się jedną, dwie lub trzy swoje bile do przodu, tyłu bądź też na boku. Dwie bile jednego uczestnika mogą popchnąć jedną bilę przeciwnika, trzy bile swoje mogą przepchnąć dwie bile przeciwnika. Gra ta powstała w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.
Scrabble
Jest to gra, która została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Obecnie należy ona do jednych z najpopularniejszych gier planszowych na całym świecie. W naszym kraju organizacją zrzeszającą polskich scrabblistów jest dokładnie Polska Federacja Scrabble, która od roku 1993 organizuje popularne Mistrzostwa Polski. Najczęściej gra się w dwie, trzy lub cztery osoby. Losuje się płytki z literami i układa z nich słowa na planszy o wymiarach piętnaście na piętnaście pól. Słowa mają w ten sposób przypominać krzyżówkę.
Hex
Gra ta pochodzi z Dani. Jest ona przeznaczona dla dwóch osób. Polega przede wszystkim na połączeniu przeciwległych boków planszy poprzez kamienie, które ustawia się na sześciokątnych polach. Plansza ma kształt rombu. Tradycyjnie gra się na planszy jedenaście na jedenaście. Każdy z graczy bierze udział w grze dysponując kamieniami o różnych kolorach. Układa się je na przemian na wolnych polach planszy, aby utworzyć nieprzerwany ciąg, który połączy boki planszy swojego koloru. Gra ta pojawiła się w latach czterdziestu dwudziestego wieku.
Mahjong
Inne nazwy tej gry to Madżong lub Mah Jong. Jest to gra o pochodzeniu chińskim podobna do gry domino, przeznaczona dla czterech graczy. Otrzymuje się komplet specjalnych stu czterdziestu czterech kamieni lub płytek, trochę podobnych do tych z gry domino, ale podzielonych na grupy jak kolory w kartach – Wiatry, Smoki, Kwiaty i Pory Roku. Obecnie organizowane są nawet turnieje gry mahjong. Istnieje też kilka wersji tej gry, które różnią się trochę jej regułami. Wyróżnia się między innymi madżong chiński, japoński, brytyjski, europejski, amerykański i wiele innych.
Ryzyko
Jest to planszowa gra o charakterze strategicznym. Została ona wyprodukowana przez Parker Brothers. Współcześnie najbardziej znana jest ta firma jako część Hasbro. Gra została wymyślona i stworzona przez reżysera francuskiego Alberta Lamorisse’a i pojawiła się po raz pierwszy pod koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pod nazwą „La Conquete du Monde”, czyli „Podbój świata”. Jest to gra Turowa dla młodzieży i dorosłych. Gra z niej od dwóch do sześciu osób. Plansza jest polityczną mapą świata, która podzielona jest na czterdzieści dwa terytoria. Każdy gracz ma na początku armię w wybranym kolorze i zadaniem jest zdobywanie kolejnych terytoriów.
Okręty
Inna nazwa tej gry to Statki. Jest to swoiście gra strategiczno-planszowa. Jest ona przeznaczona najczęściej dla dwóch graczy, rzadko kiedy więcej. Została ona stworzona na początku dwudziestego wieku przez Clifforda von Winklera. Gracz rysuje na papierze dwa kwadraty jako mapy, które podzielone są na odpowiednią liczbę kratek, najczęściej dziesięć na dziesięć. Poziome współrzędne to litery, a pionowe to liczby. Na jednym z kwadratów rysuje się swoje statki, który położenie ma być odgadywane przez przeciwnika, a na drugim będzie się próbowało odgadnąć położenie jego statków.