Gry planszowe - cz.2

Gry planszowe – cz.2

Gry planszowe to chyba jeden z najbardziej popularnych gier towarzyskich, przy których wykorzystuje się różne rodzaje plansz. Gry takowe znane ludziom były już tysiące lat temu i zapewniały rozrywkę kolejnym pokoleniom aż do dnia dzisiejszego. Obecnie wiele z tych gier posiada swoje komputerowe wersje, gdzie użytkownik może zmierzyć się ze sztuczną inteligencją, a nie prawdziwym przeciwnikiem. Jeśli chodzi jednak o tradycyjne gry planszowe to posiadają one specjalne pola, na których rozgrywać się będzie partie poprzez rozmieszczanie, czy też przesuwanie pionów w kolejności, która ustalona jest przez zasady, czy też samych graczy. Wiele z gier planszowych posiada różnego rodzaju odmiany, gdzie obowiązują trochę inne zasady rozgrywki, na przykład liczba graczy, obecność dodatkowych pionów, czy też inne możliwości wykonywanych ruchów. Do tych najbardziej popularnych obecnie zaliczyć będziemy mogli szachy, jest to jednocześnie jedna z najbardziej zaawansowanych gier pod względem możliwości ruchów ich przewidywalności oraz umiejętności dwóch graczy.

Mahjong

Mahjong jest popularną grą planszową wywodzącą się z Chin, która przeznaczona jest dla czterech graczy. W grze wykorzystywało będzie się komplet ponad stu kamieni, które porównać można do tych stosowanych w grze w domino. Podzielone one są jednak na specyficzne grupy tak jak w przypadku gier karcianych. Grupy te od oryginalnych nazw chińskich to Wiatry, Smoki, Kwiaty i Pory Roku. Gra na samym początku miała być hazardową, takie też były intencje twórców, obecnie jednak uprawiana jest przez wielu dla rozrywki, czy też przyjemności. Zasady mogą być różne i w zależności od nich mniejsze, czy też większe znaczenie posiadały będą elementy losowe. W wielu krajach, zaczynając od samych Chin, odbywają się wręcz profesjonalne turnieje Mah Jong, co warunkuje różnorodność stylów gry oraz obowiązujących zasad. Wyróżniamy kilka chińskich typów gry, a oprócz nich japoński, brytyjski, europejski, amerykański i tak dalej. Najbardziej ścisłe i najczęściej stosowane to paradoksalnie nie chińskie zasady, ale zasady brytyjskie. Ciekawostką może być fakt, że kamienie Mahjong używane są do wróżenia i przepowiadania przyszłości – tutaj także istnieje kilka technik, najpopularniejsze i ponoć najdokładniejsze to Mała i Wielka, posiadają jednak wysoki stopień skomplikowania i rozbudowania, dlatego poznanie ich wszystkich zasad wymaga naprawdę dużo czasu i skupienia. Jeśli nie posiadamy zestawu do Mah Jonga bez problemu możemy w niego zagrać poprzez sieć, czy też na różnych serwisach z grami internetowymi.

Warcaby

Warcaby to kolejna z popularniejszych gier planszowych, która wywodzi się bezpośrednio z szachów. Okres jej rozpowszechnienia to przede wszystkim tereny kontynentu europejskiego, a szczególnie Francji w okresie wieku jedenastego. Gra z powodu swej popularności posiada naprawdę ogromną liczbę odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są tak zwane szachy polskie, rozgrywane na stupolowej szachownicy (często spotykana jest także nazwa warcabów międzynarodowych). W większości krajów wykorzystywana jest jednak plansza standardowa, taka sama jak w przypadku szachów. Warcaby są jednak grą o wiele bardziej przewidywalną, jak udało się dowieść w ostatnich latach grupie naukowców oraz zapaleńców gier planszowych, w momencie jeśli żaden z graczy nie popełni błędu w całej rozgrywce, wtedy musi się ona zakończyć remisem i nie ma innej możliwości. Mimo wszystko cieszą się jednak cały czas dużą popularnością, przede wszystkim dlatego, że dają namiastkę strategicznego myślenia potrzebnego w szachach, jednocześnie są jednak łatwiejsze od nich, posiadają mniej skomplikowanych zasad, dzięki czemu są świetną rozrywką także dla młodszych. Podobnie jak w szachach także, w warcabach nie będzie miejsca na jakąkolwiek losowość. Jedyna odrobina szczęścia, na którą można liczyć to błąd swojego przeciwnika.

Szachy

Szachy są obecnie całą rodziną gier planszowych o charakterze strategicznym, które rozgrywa się na specjalnej planszy podzielonej na ponad sześćdziesiąt kwadratowych pól – na tak zwanej szachownicy. Na polach tych w odpowiedniej sekwencji rozstawiane są bierki, czyli piony i figury. Najważniejszym elementem szachów jest fakt, że brak w nich jakiejkolwiek losowości, od każdego gracza wymaga się odpowiedniego myślenia strategicznego oraz taktycznego, umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika oraz układania w głowie różnych wariantów działań w ataku i w obronie w zależności od tego jak posunie się przeciwnik.

Scrabble

Scrabble to jedna z nowszych gier planszowych, jednak ciesząca się dużą popularnością podobnie z resztą jak gry bardziej utytułowane, na przykład szachy. Scrabble powstało w roku 1931, a ich pomysłodawcą był Alfred Butts. O popularności gry świadczyć może między innymi istnienie międzynarodowej oraz krajowych organizacji zrzeszających fanów tejże gry, w Polsce jest to Polska Federacja Scrabble, która już od prawie dwudziestu lat zajmuje się organizowaniem Mistrzostw Polski. Jeśli chodzi o umiejętności, które wymagane są od graczy, to niezbędna będzie umiejętność dobrego liczenia, objęcie właściwej strategii, wykorzystywanie blefu wobec przeciwnika, jak i jednocześnie posiadanie naprawdę bogatego słownictwa. W grze tej przydatny jest także łud szczęścia, szczególnie jeśli chodzi o rodzaj losowanych liter.

Go

Go jest kolejną chińską grą planszową, która z czasem zyskała sobie dużą popularność także w innych rejonach Azji, między innymi w Japonii oraz Korei. W ostatnich latach gra ta zaczyna zdobywać także rosnącą popularność w innych częściach świata, także w naszym kraju. Dla dużej grupy osób, szczególnie tych pochodzących z terenów Wschodnich jest to specyficzne połączenie sportu, sztuki oraz nauki. Jeśli chodzi o same początki gry to według przekazów sięgać mogą one nawet kilku tysięcy lat przed naszą erą, z tego okresu jednak nie pozostały żadne udokumentowane świadectwa jej istnienia. Najlepiej znane podanie głosi jednak, że wymyślona została przez jednego z chińskich cesarzy w dwudziestym czwartym wieku przed naszą erą, co miało na celu umysłowe kształtowanie jego syna. Zasady gry są dosyć rozbudowane, jednak tak naprawdę każdy ma możliwość ich przyswojenia. Każdy z graczy otrzymuje komplet białych i czarnych kamieni, a celem jest otoczenie własnymi kamieniami jak największego terytorium na pustej początkowo planszy. Kamienie, które postawione zostały na planszy nie mogą być przesuwane, przeciwnik jednak posiada możliwość ich zbicia.

Mankala

Mankala to gra, która posiada przede wszystkim liczbowy charakter. Obecnie istnieje kilkaset jej odmian, w różnych częściach świata, główne nurty wywodzą się jednak z terenów arabskich oraz Afryki północnej. Obojętnie jednak jakie by warianty gry nie były, zawsze posiadają oparcie na logice oraz matematyce, gdzie nie ma miejsca na szczęście, wszystko zależy od posunięć przeciwnika oraz naszych. Wśród plemion afrykańskich gra ta objęta była nawet swojego rodzaju czcią. Plansza drewniana wykorzystywana do gry sporządzana byłą misternie i przez okres wielu tygodni.