Gry przygodowe - cz.2

Gry przygodowe – cz.2

Popularne przygodówki są jednym z typów gier komputerowych, w których największy nacisk położony został przede wszystkim na poznanie i eksplorację przedstawionego świata i to dosyć dogłębnie. Celem gracza jest rozwiązywanie szeregu różnych zagadek oraz łamigłówek, gdzie z pewnością pomocnym może być wchodzenie w interakcję z różnego rodzaju postaciami, które napotyka się na swojej drodze. Gry tego typu wydawane są właśnie przede wszystkim na komputery, chociaż ostatnimi czasy powstały także tytułu przeznaczone na konsole. Fabuła gier jest w większości przypadków rozbudowana i będzie mogli znaleźć tak wątki komediowe, grozy, Fantazy i wiele, wiele innych w zależności od specyfikacji samej gry. Największą popularnością gry te cieszyły się w okresie lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych. Gatunek ten nie jest już obecnie tak popularny, jednak cały czas wprowadzane są na rynek nowe tytuły oraz prowadzone próby odświeżenia tego gatunku między innymi poprzez łączenie innych rodzajów rozgrywki komputerowej oraz innych gatunków gier.

Historia

Pierwsze gry przygodowe opierały się przede wszystkim na interfejsie tekstowym, gdzie nie było żadnych elementów graficznych. Mimo to pozwalało to stworzyć interaktywną przygodę, na styl książki, w której jednak gracz decydował o kolejnych losach swojego bohatera oraz o tym jak skończy się dana historia. Z czasem gry te ulegały kolejnym modyfikacją, wprowadzano coraz więcej prostych rozwiązań graficznych, które z czasem ewoluowały i obecnie gry te opierają się całkowicie na interfejsie graficznym, gdzie teks pisany zastępowany jest lektorem, gry te są już tak naprawdę czymś całkiem innym. Pierwsza firma, która wprowadziła rysunki, gdyż nie można nazwać tego jeszcze grafiką do swoich gier przygodowych to Apple. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu komputerów posiadających pamięć, która miała o wiele większy potencjał obliczeniowy.

Rozwój

Od początku lat dziewięćdziesiątych miejsce miał swojego rodzaju przełom oraz wielki krok naprzód jeśli chodzi właśnie o gry przygodowe. Cały czas cieszyły się one dużą popularnością, szczególnie dzięki wydaniu takiego tytułu jak „Myst”, w przypadku, którego gracz po raz pierwszym mógł cieszyć się naprawdę dobrą przygodówką z perspektywy pierwszej osoby. Gra zachwycała przede wszystkim zaawansowaną jak na tamte czasy grafiką, rozbudowaną fabułą i z pewnością wciągającą oraz naprawdę trudnymi zagadkami, gdzie niestety w przypadku dzisiejszych gier takowych już nie spotkamy. Grafika trójwymiarowa potrzebowała odpowiedniego sprzętu, najlepszego jaki był wtedy potrzebny. W czasie tym, żadna z innych gier nie posiadała tak dobrze wykonanej grafiki, ani tak zaawansowanego systemu graficznego. Do czasu wydania gry The Sims, Myst był tą grą, która biła wszystkie rekordy jeśli chodzi o ilość sprzedanych egzemplarzy. Kolejnym wielkim tytułem, który wydany był już u schyłku popularności tego gatunku gier z pewnością był „The long es Journey”. Do dnia dzisiejszego Najdłuższa Podróż jest najbardziej cenioną grą przygodową, która kiedykolwiek została wydana. Posiadała ona dwuwymiarową grafikę, postacie były trójwymiarowe, nie przeszkadzało to jednak w odniesieniu ogromnego sukcesu tej grze, między innymi dzięki wspaniałej fabule, która przedstawiała dwa równoległe światy.

Wady

Nawet w czasie kiedy gry przygodowe cieszyły się największą popularnością, podnosiły się liczne głosy, które wskazywały ich największe wady. Krytyka z pewnością była uzasadnioną, a do najważniejszych powodów zaliczyć będziemy mogli między innymi brak brutalności. W dzisiejszych czasach gry komputerowe nastawione są przede wszystkim na dużą ilość przemocy oraz brutalność, przygodówki natomiast zawsze należały do „grzecznych” gier, gdzie można było znaleźć krwi, ani żadnych oznak przemocy. Oprócz tego gry te posiadają bardzo małą dynamikę, są strasznie statycznymi. Kolejną wadą jest duży poziom trudności, gracz dzisiejszych czasów jest niestety nastawiony na łatwiznę i chce, aby gra była wciągającą oraz długą, nie wymagała jednak większego włożenia wysiłku. Gry przygodowe są specyficznym gatunkiem gier komputerowych, czy też wideo i z pewnością nie będą adresowane do szerokiego grona graczy, ten typ rozrywki trzeba po prostu lubić, a nie każdy preferuje wzmożony wysiłek umysłowy, w momencie kiedy wolałby się zrelaksować, przy nie wymagającej i luźnej strzelaninie, czy też bijatyce, oczywiście w świecie wirtualnym.

Przygodówki obecnie

Obecnie gry przygodowe nie cieszą się już tak dużą popularnością jak miało to miejsce kiedyś. Już dobre kilka lat temu ustąpiły miejsce lepiej sprzedającym się tytułom z takich gatunków jak RPG, czy też FPS. Ostatnimi laty jednak rynek przygodówek powoli znowu odzyskuje głos. Popyt na te gry nie jest tak duży jak wcześniej, jednak cały czas znajdują się grona sympatyków tego właśnie gatunku. Obecnie najbardziej znanym i chyba jedynym produkującym gry przygodowe na wysokim poziomie przedsiębiorstwem jest firma Microids.

Pixel hunting

Pojęcie pixel huntingu w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznaczać będzie ‘polowanie na piksele’. Jest to problem większości starszych gier przygodowych, opartych o interfejs graficzny, z pewnością także jedna z większych ich wad. Polegał on przede wszystkim na tym, że ważne przedmioty oraz elementy niezbędne do posunięcia fabuły w przód były bardzo małe, czasami składały się właśnie z jednego piksela na ekranie. Oznaczało to między innymi, że gracz musiał dokładnie sprawdzać kursorem każdą z lokacji, aby natrafić na dany przedmiot, ukryte pomieszczenie, czy też zakamarek. Z pewnością było to niewygodnym rozwiązaniem i irytującym po dłuższym czasie poszukiwań. Nowsze tytuły gier przygodowych na szczęście poradziły sobie z tym problemem, przede wszystkim poprzez tworzenie większych przedmiotów, czy też możliwość przybliżania konkretnych lokacji, w których dany przedmiot może się znajdować, co z pewnością jest dużym ułatwieniem, ale także i o wiele bardziej wygodnym rozwiązaniem. Pozwala to skupić się głównie na fabule gry oraz rozwiązywaniu zagadek, a nie konieczności mozolnego poszukiwania przedmiotów w naprawdę dużych lokacjach i obszarach.