Istnieje obecnie wiele różnego typu napojów alkoholowych. Wiele z nich zaczyna się swoją nazwę na literę C. Wśród nich między innymi należy wymienić takie trunki alkoholowe, jak na przykład: cachaca, calimocho, calvados, chicha, colonche, cydr, cynar czy chuhai i wiele innych. Różnią się one między sobą między innymi składem, użytymi składnikami, ewentualnymi możliwymi dodatkami, ilością alkoholu, ich procentowością itp. Jednocześnie można się tutaj pokusić o sformułowanie, że większość z tych trunków pochodzi z Ameryki Południowej lub też po prostu z krajów hiszpańskojęzycznych, ponieważ większość nazw wywodzi się albo właśnie z hiszpańskiego języka, albo też z naleciałości indiańskich plemion. Trzeba też mieć świadomość tego, że wiele z tych trunków może być spożywanych samych w sobie, z posiłkami lub stanowi ważny element licznych obrządków religijnych, kultowych, głównie wśród plemion indiańskich dorzecza Amazonki i innych rzek Ameryki Południowej i Środkowej. Wielokrotnie można niektóre z nich spotkać w niektórych barach również w Europie.
Calvados
Jest to swoisty winiak francuski. Jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim jasnożółta barwa, a także wytrawny owocowy smak, głównie jabłkowy, a także sam jabłkowy bukiet. Uzyskuje się go głównie poprzez destylację wina jabłkowego z jabłek, które zbierane są w okręgu Calvados w Normandii. Jest on we Francji ceniony w równym stopniu, jak tradycyjne koniaki. Traktowany bywa również jako lekarstwo na trawienie bądź pobudzenie apetytu. Występuje też w kilku odmianach w formie wódki, głównie pod nazwami „Złota jesień” oraz „Złota reneta”.
Chicha
Jest to napój alkoholowy, który wyrabiany jest przez Indian, głównie z regionu Andów. Istniał już w czasach Inków i ich imperium. Wytwarza się go z gatunku kukurydzy o nazwie chicha de jora. Posiada on słomkowy kolor i jednocześnie dosyć kwaśny posmak, który może trochę przypominać lekkie wino jabłkowe, cydr. Jeśli chicha jest spożywana krótko po okresie fermentacji, to ma bardziej słodkawy smak, ale po dłuższym okresie zwiększa się zawartość alkoholu i napój ten jest mocniejszy. Ogólnie trunek ten ma małą ilość alkoholu, bo jeden do trzech procent.
Cachaca
Nazwę tą czyta się jako kaszasa. Jest on niezwykle popularny w Brazylii. Jest to destylowany trunek alkoholowy, który przede wszystkim produkowany jest z soku trzcinowego. Zawartość alkoholu mieści się tutaj w granicach od trzydziestu ośmiu do czterdziestu ośmiu procent. Wielokrotnie dodaje się około sześć gramów cukru na litr napoju. Istnieją też inne nazwy, jak na przykład aguardente czy aguardiente. Jest on dosyć zbliżony w swojej formie do wódki. Butelkowanie następuje zaraz po destylacji. Najlepsze jednakże gatunki otrzymuje się podczas dojrzewania w drewnianych kadziach, nawet przez okres całego roku.
Colonche
Napój ten pochodzi z Meksyku. Jest on otrzymywany z soku z gotowanych owoców, głównie z jadalnych kaktusów. Posiada on niezwykle długą historię, ale ma jak na razie niezbyt jasną etymologię. Brak jest też, jak do tej pory, jasnego i jednego sposobu konserwacji soku oraz samego napoju. Produkuje się go więc na bieżąco i tylko w sezonie dojrzewania owoców opuncji. Konsumuje się go z kolei jeszcze podczas trwania fermentacji, ponieważ wtedy napój ten jest dosyć słodki. Zawartość alkoholu sięga tutaj czterech do sześciu procent.
Calimocho
Jest to napój o pochodzeniu hiszpańskim. Powstaje on w sumie na bazie wina czerwonego, głównie z gatunku Sangria, oraz coca-coli i to w proporcjach jeden do jednego. Innymi nazwami są między innymi: Roja Libre, Kali lub motto. Z kolei w Chile calimocho jest znane jako jote, w Chorwacji jako bambus, a w Czechach jako houba. Przygotowuje się je w małych szklanych kubkach, serwuje z duża ilością lodu, dobrze wymieszane. Czasami dla bardziej wyszukanego smaku można ów drink wymieszać z likierem jeżynowym.
Chuhai
Jest to typowo japoński napój alkoholowy. Powstaje on z połączenia alkoholu destylowanego z odpowiednią ilością wodą gazowaną. Jest to skrócona nazwa od pierwszego koktajlu alkoholowego z wodą gazowaną i sokiem z cytryny. Jest on sprzedawany w puszkach. Wielokrotnie jest też produkowany podobnie jak wódka. Czasami pojawiają się wyjątkowe rodzaje chuhai, które traktowane są jak alkohole spirytusowe, ponieważ mają większą zawartość alkoholu w sobie. Pozostałe traktowane są jak likiery. Mogą też mieć różne smaki i kolory.