Musical

Musical

Musical to angloamerykańska forma sztuki, w której połączony jest tekst mówiony, śpiewany oraz występują elementy taneczne. Pierwszy etap świetności musicale przeżywały w latach 20. XX wieku, ponowny rozkwit tego rodzaju rozrywki nastąpił wraz z rozwojem kina i telewizji. Wtedy to powstały musicale filmowe. Początkowo musicale były tworzone tylko z myślą o muzyce połączonej z orkiestrą i balecie. Obecnie w tej formie sztuki wykorzystywane są właściwie wszystkie rodzaje muzyki od hard rocka po muzykę klasyczną i wszystkie rodzaje tańca od baletu do tańca nowoczesnego. W dzisiejszych czasach musicale zastępuję typowe dla kultury amerykańskiej filmy muzyczne. Fabuła w tych filmach ma rolę równoważną co muzyka i taniec. Ten gatunek filmów jest najbardziej rozpowszechnionych w Indiach. Jest on wyodrębniony jako osobny gatunek filmowy : Bollwood. Filmy dopiero docierają do Europy, jednak już zdobyły grono licznych wielbicieli. Najbardziej znane teatry i sceny musicalowe znajdują się na Brodway, najbardziej znanej ulicy teatrów na świecie, znajdującej się na Manhattanie, jednej z dzielnic Nowego Jorku.

Mamma Mia!

Nakręcony w 2008 roku film autorstwa Phylindy Lloyd pt. „Mamma Mia!” zdobył dwie nominacie do Złotych Globów . Za najlepszą komedię lub musical i najlepszą aktorkę w komedii lub musicalu (Meryl Streep) . Film jednak nie zdobył żadnej prestiżowej nagrody branży filmowej. Natomiast Pierce Brosman zdobył Złotą Malinę za najgorszą rolę drugoplanową. Akcja filmu rozgrywa się na uroczej wysepce, gdzieś u wybrzeży Grecji, gdzie mieszka i prowadzi hotel Dona wraz z córką Sophie, która zakochała się i postanawia wyjść za mąż. Chciałaby, aby na jej weselu pojawił się też ojciec, lecz nie wie kto nim jest. W latach młodości Dona miała romans z trzema mężczyznami na raz i nie wiadomo, kto jest ojcem jej córki. Sophie zaprasza więc wszystkich trzech prawdopodobnych ojców. Wiąże się to z wieloma zabawnymi sytuacjami, ale zdarzają się również momenty wzruszające. Być może film nie jest najwyższych lotów, jednak wspaniale są w niego wplecione utwory sławnej grupy muzycznej Abba, co nadaje filmowi niezapomniany charakter i urok.

Grease

Stworzony w 1978 roku film pt. „Grease” zdobył jedną oscarową statuetkę, w kategorii najlepsze piosenka( Hopelessly Devoted to You). „Grease” opowiada historię dwójki młodych ludzi : skromnej Sandy i przebojowego Danny’ego. Poznali się oni w trakcie wakacji i przeżyli tzw. wakacyjną miłość. Jednak podczas spotkania w szkole Sandy przekonuje się, że chłopak jest zupełnie inny wśród kolegów od tego, którego poznała w wakacje. Jego zmiana powoduje wybuch konfliktu między nimi, jednak zostaje on załagodzony, gdy dziewczyna zaprzyjaźnia się z Pink Ladies. Pod wpływem uczucia, które ciągle jest pomiędzy dwójką tych młodych ludzi, zaczynają się oni zmieniać, co owocu ciekawym i zaskakującym zakończeniem. Film był hitem amerykańskich kin i utwierdził Johna Travoltę (Danny) na pozycji jednego z najbardziej wszechstronnych i rozkochującego w sobie nastolatki aktora lat 70. XX wieku.

Chicago

Wyreżyserowany w 2002 roku film Roba Marshalla pt. „Chicago” zdobył aż 6 statuetek Akademii Filmowej (najlepszy film ,najlepsza aktorka drugoplanowa (Catherine Zeta – Jones), najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż) oraz 7 nominacji do tej nagrody. Akcja filmu rozgrywa się w latach 30. XX wieku, kiedy to młoda mężatka Roxie Hart (grana przez Renee Zellweger), marząc o karierze w kabarecie, zabija swojego kochanka. Ma nadzieję, że zyska sławę, tak jak Velma Kelly. Kobieta, która była autorytetem dla Roxie zabiła swojego męża i siostrę. Wtedy to zyskała sławę. Wszystkie chicagowskie gazety pisały o niej. Roxie marzy o tym samym. Obie panie spotykają się w wiezieniu, skazane za morderstwo. Jednak wzięty prawnik, Billy Flynn, postanawia za 5000$ wyciągnąć Roxie z więzienia. Z mordercy ta młoda dziewczyna staje się gwiazdą mediów i bohaterkę opinii publicznej. Ta sytuacja może zaowocować wieloma zaskakującymi sytuacjami. Sama fabuła filmu może być intrygująca, a dopełnieniem efektu jest wspaniała muzyka i taniec.

Nine

Nakręcony w 2009 roku film Roba Marshalla pt: „Nine” zdobył 4 nominację do Oscarów (najlepsza aktorka drugoplanowa (Penelope Cruz), najlepsza piosenka (Take It All), najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy) jednak nie zdobył żadnej statuetki. „Nine” opowiada historię egocentrycznego reżysera, który przechodząc kryzys wieku średniego, próbuje uporządkować swoje życie. Przeszkadzają mu w tym i pomagają jednocześnie: żona Luisa, którą cały czas zdradza, muza Claudia, kochanka Carla, przyjaciółka Lily, duch matki, dziennikarka i prostytutka. Każda z tych kobiet budzi w nim inne emocje, ale wszystkie budzą wspomnienia i pobudza do dalszej pracy twórczej. Film jest dziełem Roba Marshalla, reżysera, który przywrócił świetność filmom muzycznym, dzięki genialnemu dziełu „Chicago”, które zdobyła aż 6 Oscarów. Dodatkowo do obejrzenia filmu zachęca obsada, w której znajdują się takie gwiazdy jak m. In.: Penelope Cruz, Sophia Loren, Nicole Kidman, Judi Dench i Stacy Ferguson (Fergie).

Moulin Rouge

Stworzony w 2001 roku film pt : „Moulin Rouge!” zdobył w 2002 roku dwie statuetki oscarowe (za najlepsze kostiumy i scenografię) oraz aż 6 nominacji do tej nagrody (najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Nikole Kidman), najlepsza charakteryzacja, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż). Niesamowicie piękna i poruszająca historia miłości dwojga młodych ludzi – kurtyzany Satine z ekskluzywnego paryskiego klubu „Moulin Rouge” i biednego pisarza – Christiana. Poznają się przez przypadek, dzięki znajomym Christiana i od razu zakochują się w sobie, można powiedzieć, od pierwszego wejrzenia. Na drodze do szczęścia tej dwójki staje Książe Worcester, który obiecuje spełnić marzenie Satiny o byciu prawdziwą aktorką. Obiecuje zainwestować w klub i dać pieniądze na wystawienie prawdziwej rewii z udziałem zakochanej dziewczyny. Pod jednym tylko warunkiem – Satine musi przeciwstawić się budzącemu się w niej uczuciu i zostać kochanką Księcia. Historia opowiedziana jest na zasadzie bardzo zbliżonej do tej znanej z „Love Story” – widzowie poznają całą historię z perspektywy czasu, jakby była ona spisana przez Christiana.

Upiór w operze

Wyreżyserowany 2004 roku film pt: „Upiór w operze” jest filmową adaptacja musicalu Andrewa Lloyda Webbera. Otrzymał trzy nominacje do Oscarów (za najlepszą piosenkę (Learn To Be Lonely), najlepsza scenografia i najlepsze zdjęcia), jednak nie otrzymał żadnej statuetki. „Upiór w operze” jest to historia człowiek o zdeformowanej twarzy zamieszkującego podziemnie paryskiej Opery. Jest on znany wszystkim jako Upiór. Pewnej nocy słyszy śpiew pewnej młodej dziewczyny. Następnie zauważa Christine, początkującą śpiewaczkę, w której się zakochuje miłością równie silną co do muzyki – jego pasji i sensu życia. Postanawia uczyć ją śpiewu i uczynić z niej gwiazdę paryskiej opery. Jednak wraz z pojawienie się wicehrabiego Raoula de Chaginy, dawnej miłości Christiny, Upiór zaczyna szaleć z zazdrości, ponieważ zakochał się w swojej podopiecznej. Nie chcą by śpiewaczka była z wicehrabią postanawia ja porwać, by wyznać jej swe uczucia. Od tego momentu pomiędzy dwoma mężczyznami, zakochanymi w młodziutkiej dziewczynie, będzie toczyć się cicha wojna, która zaowocuje niespodziewanymi wydarzeniami.