Istnieje wiele różnego typu napojów alkoholowych, które cieszą się dużą popularnością, a które zaczynają się na litery D oraz T. Wśród nich między innymi należy wymienić takie napoje alkoholowe, jak chociażby: Digestif, Digestivo, Tepache, Tequila i jej wszystkie odmiany, jak na przykład Tequila sunrise, tesguino, Dom perignon, dubonnet i wiele innych. Wszystkie one przede wszystkim cieszą się popularnością albo w krajach, z których pochodzą, albo też na różnego typu imprezach lokalnych. Należy przyznać, że w pierwszym przypadku najczęściej podawane są gościom, turystom, jako swoistą atrakcję, element tamtejszej kultury, którą należy poznać. Jednocześnie właśnie tam jest dostępnych o wiele więcej ich rodzajów, a także różnego typu tworzonych na bieżąco przez kelnerów i barmanów kocktailów itp. Z kolei w drugim przypadku najczęściej należy się zadowolić troszkę uboższymi wersjami tych samych trunków, głównie ze względu na brak określonych składników do ich przyrządzenia w wersji oryginalnej.
Tepache
Jest to meksykański napój alkoholowy. Ma on działanie orzeźwiające. Wytwarzany jest głównie z kukurydzy i stąd też jego nazwa. Do dzisiaj zachowały się tylko niektóre w tamtejszych sposobów produkcji, które stosowane były przez ludy indiańskie. Obecnie najczęściej produkuje się tepache poprzez fermentację ananasa z odrobiną piloncillo, czyli brązowego cukru trzcinowego. Ilość alkoholu jest tutaj niska. Czasami można też dodać cynamon do smaku lub wymieszać tepache z piwem.
Tequila
Jest to jedna z popularniejszych na świecie wódek. Ma pochodzenie meksykańskie. Nazwa pochodzi od mezcalu, produkowanego ze sfermentowanego soku gatunku niebieskiej agawy o tej samej nazwie. Znana jest już od czasów Azteków. W zależności od sposobu produkcji i przechowywania, takie też odmiany tequili można uzyskać, na przykład: oro (gold tequila), blanco (silver tequila), reposado, anejo czy muy anejo. Wyróżnia się też różne typy tequili zależnie od zastosowanych do niej dodatków, elementów dekoracyjnych, wzmacniaczy bądź owoców dodających charakterystycznego smaku.
Digestif
Jest to swoisty trunek, napój alkoholowy, ziołowy. Jego zadaniem jest przede wszystkim uświetnienie danego przyjęcia, a przede wszystkim potraw. Między innymi jest on szeroko stosowany jako środek wspomagający trawienie. Wielokrotnie jest on spożywany, ale w małych ilościach, podczas posiłków, głównie obiadów, które przecież należą do najciężej strawnych. Trzeba też przyznać, że tego typu napój występuje też w wersji włoskiej – digestivo. Jest to napój, który ułatwia trawienie. We Włoszech jest ono pite na zakończenie obfitych posiłków. Można go w sumie zaliczyć do ziołowych likierów na alkoholu. Z kolei są też osoby, które uważają digestif lub digestivo za bardzo mocną kawę lub herbatę z rumianku.
Dom Perignon
Jest to jeden z gatunków szampana. Produkowany jest przez firmę Moet et Chanson. Nazwa pochodzi od benedyktyna, który (zgodnie z legendą) znalazł sposób na bezpieczną jego produkcję. Należy on do szmpanów typu vintage, czyli że wszystkie winogrona, które użyte są do jego produkcji są z tego samego rocznika. Osobami znanymi, a które uwielbiały Dom Perignon, byli głównie: Marilyn Monroe oraz James Bond. Należy przyznać, że jest to jedna z najbardziej znanych marek szampanów na całym świecie i jednocześnie jedna z droższych.
Tesguino
Jest to dawny napój alkoholowy. Był on kiedyś popularny wśród niektórych plemion indiańskich w Meksyku. Dawniej przyrządzany ze skiełkowanych ziaren kukurydzy, piloncillo, czyli brązowego cukru trzcinowego i wody. Dodatkowo można również dodawać do niego poziomki, ziarna pszenicy, sorgo czy nawet sok z liści agawy. Głównie napój ten stosowany jest podczas świąt religijnych, uroczystości rodzinnych i politycznych. Rozcieńczony pity jest nawet przez karmiące matki i dzieci, jako swoiste uzupełnienie ich diety. Jest też wersja słabsza, zwana tejuino, spożywana głównie przez Metysów.
Dubonnet
Ten swoisty aperitif pochodzi w terenów Francji. Jego zawartość alkoholu wynosi około szesnaście procent, więc bardziej zbliża się do wina, niż do trunków mocniejszych. Pierwsze butelki Dubonnet pojawiły się pod koniec dziewiętnastego wieku. Wtedy też trunek ten nazywał się quinqiuna dubonnet. Głównym składnikiem jest wyciąg z chinaryndyny. Czasami mają one też określenie jako wina china, gdyż zawierają z sobie chininę. Podaje się Dubonnet w dwóch odmianach: z białego i czerwonego wina. Głównymi rodzajami są: Byrrh, Cap corse, Lillet oraz Saint Raphael.