Filmy akcji - cz.2

Filmy akcji – cz.2

Efektowne wybuchy, dynamiczne pościgi samochodowe, trzymające w napięciu strzelaniny i oczywiste zwycięstwo dobro nad złem – to kluczowe cechy filmów akcji. Chyba najpopularniejszy z gatunków, który całej gamie aktorów przyniósł wielką sławę i zrobił z nich największych hollywoodzkich gwiazdorów. Filmy tego typu są lubiane przede wszystkim dlatego, że mężczyźni lubią utożsamiać się z głównym bohaterem, który zazwyczaj jest wielkim twardzielem i wszystko mu wychodzi. Każdy chciałby być tak muskularny, przystojny i odważny, a jeżeli połączymy to z tym wszystkimi efektami specjalnymi, otrzymujemy fantastyczny spektakl. Największe gwiazdy kina akcji to Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Clint Eastwood, Mel Gibson, Jean Reno czy Bruce Willis, zaś w Polsce głównym przedstawicielem jest Bogusław Linda, znany z filmów takich jak „Psy” czy „Sara”. Do największych hitów zalicza się serie: „Rambo”, „Terminator”, filmy z inspektorem Callahanem w roli głównej, „Zabójcza Broń”, „Matrix”, a ostatnio „Uprowadzona”, który jest typowym filmem tego typu – niezwyciężony ojciec, odbija z rąk przestępców swoją córkę i powala przy tym setki przeciwników. Jak nie lubić ego gatunku filmów?

Rambo

Kino akcji ma to do siebie, że jest bardzo przewidywalne, ale wciąż budzi wśród wielu ludzi podziw. Może to dlatego, że mam tam do czynienia z superbohaterami w ludzkiej skórze, którzy są w stanie pokonać całą armię złych przeciwników? Nie inaczej jest jeśli chodzi o słynną serię „Rambo”, opowiadającą historię byłego amerykańskiego żołnierza Marines, który teraz stara się żyć normalnie, ale walki w Wietnamie wciąż odciskają nad nim piętno. Problem pojawia się, kiedy włóczęga John Rambo zostaje niesłusznie osądzony przez policję. Narasta w nim wściekłość i ucieka stróżom prawa, którzy rozpoczynają wielki pościg. Odtwórcą głównej roli jest Sylvester Stallone, który był wtedy znany przede wszystkim z roli w filmie „Rocky”. jako Rambo, walczy z armią policjantów i wykorzystuje do tego swoje umiejętności zdobyte w Wietnamie. oczywiście przebieg filmu jest niezwykle widowiskowy, cały czas coś się dzieje, a widz trzymany jest w bezustannym napięciu. To właśnie sprawia, że seria „Rambo” zyskała wielką popularność i całkowicie rozsławiła Stallone’a, jako wielką hollywoodzką gwiazdę filmów akcji. Nawet jeżeli nie lubimy tego typu filmów, z „Rambo” warto się zapoznać, bowiem to wciąż znana i lubiana klasyka.

Terminator

Lata osiemdziesiąte XX wieku, były dla światowego kina wielkim przełomem, przede wszystkim jeśli chodzi o kino akcji. Kolejnym filmem, który zyskał ogromną popularność był „Terminator” Jamesa Camerona z 1984 roku. Opowiada on o potężnym cyborgu, który został zesłany z przyszłości, by zabić Sarę Connor – matkę przyszłego przywódcy ludzi, którzy będą starali się walczyć z robotami, panującymi na ziemi. Rozpoczyna się wielki pościg, w którym zmechanizowany Arnold Schwarzenegger bez litości zabija kolejnych ludzi, by w końcu dopaść swój cel. Pannie Connor pomaga także wysłany z przyszłości żołnierz, który ma ją ochronić przed cyborgiem. Historia nieco zmienia swój tor w kolejnych dwóch częściach filmu, ale to pozostawię do odkrycia kinomaniakom, którzy z tą serią jeszcze nie mieli do czynienia. Film spośród innych wyróżnia się ciekawą fabułą i znakomitymi (jak na tamte czasy) efektami specjalnymi. No i oczywiście wielki Arnold w roli głównej, któremu ta rola dała potężną sławę. „Terminator” to prawdziwa legenda kina akcji, z którą zapoznać się powinni nawet ci, których takie filmy niespecjalnie pociągają.

Brudny Harry

Jest wiele filmów akcji, które uznano za bardzo dobre, ale które nie odcisnęły szczególnego piętna na kinie. Są też takie filmy, które początkowo nie były skazywane na wielki sukces, okazały się wielkim hitem i do dziś są inspiracją dla wielu twórców kinowych. Koronnym przedstawicielem tego typu filmów jest „Brudny Harry”, czyli opowieść o bezwzględnym gliniarzu, który zrobi wszystko, aby dopaść przestępcę. Harry Callahan to twardziel, któremu zostaje przydzielona sprawa seryjnego mordercy z San Francisco – Skorpiona. Detektyw łamie wiele przepisów, by toczyć równą walkę z przestępcą, a jego sposoby działania zyskały wielu fanów na całym świecie. Clin Eastwood, odgrywający jego rolę zyskał dzięki temu olbrzymią sławę i kreacja bezwzględnego, twardego gliniarza sprawiła, że wiele jego przyszłych ról opierało się o podobny schemat. „Brudny Harry”, podobnie jak i cztery kolejne pełnometrażowe filmy opowiadające losy detektywa Callahana, to kino akcji na najwyższym poziomie, w której główny bohater jest kochany przez wielu kinomaniaków. Dzięki temu filmowi spopularyzował się rodzaj broni – Magnum kaliber 44, która stała się pewnego rodzaju ikoną popkultury.

Wejście Smoka

Bruce Lee to nieodżałowana legenda, która zyskała popularność dzięki wielkie oddanie swojej pasji i połączenie jej z aktorstwem. Uważa się, że był on największym mistrzem sztuk walki w historii, a opanowana przez niego sztuka kung-fu, fantastycznie nadawała się do filmów, głównie dzięki swojej efektowności. największym dziełem aktorskim w dorobku Bruce’a jest „Wejście Smoka” z 1973 roku. Fabuła opowiada o losach wojownika Lee, który wyrusza na turniej sztuk walki, organizowany przez Hana, aby odnaleźć zaginioną agentkę, a przy okazji zemścić się na nim i jego ludziach, za zabicie siostry. Film jest bardzo efektowny i dominują w nim znakomite walki karate, w których prym wiedzie oczywiście znakomity Bruce Lee. Oglądanie jego popisów to wielka przyjemność, a jeżeli dodamy do tego naprawdę ciekawą fabułę i świetne aktorstwo – otrzymamy film na najwyższym poziomie. Zresztą przez wielu fachowców uznany został za najlepszy, prezentujący sztuki walki, co w żadnym stopniu nie dziwi i nie budzi kontrowersji. Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na ekranie, trudno nie nadać temu filmowi określenia „akcja”. Pojedynki z tego filmu do dziś są pamiętane, a film często pokazywany jest w telewizjach całego świata.

Matrix

Oto jeden z największych filmów lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Prezentuje on bardzo ciekawą tematykę i zmienił u wielu ludzi patrzenie na otaczający nas świat. Film stworzony w 1999 roku przez braci Wachowskich, zdobył cztery Oscary i wiele innych nagród, co dało mu miejsce wśród najlepszych filmów w historii. Thomas Anderson pracuje na codzień jako programista, a dodatkowo jest hakerem pod pseudonimem Neo. Pewnego dnia spotyka tajemniczego Morfeusza, co zmienia zupełnie jego życie. Okazuje się bowiem, że świat, uznany przez ludzi za rzeczywisty, to tak naprawdę przykrywka, a wszystkim sterują roboty. Umieszczają one ludzi w wirtualnej rzeczywistości i sterują ich umysłami. Neo, wraz z innymi „wyzwolonymi”, rozpoczyna wielką walkę z maszynami, by odzyskać świat i pokonać wrogów. „Matrix” to nieustanna akcja i fantastyczne efekty specjalne, jakich dotąd nikt nie widział. Film porusza kwestie filozoficzne i religijne, a także ukazuje, czym może zostać człowiek, kiedy zatraci panowanie nad własnym życiem. Odtwórcą głównej roli jest Keanu Reeves, dla którego jest to z pewnością życiowa rola. W kolejnych latach powstały dwie kontynuacje, ale uznane zostały za dużo słabsze od pierwszej części, która po dziś dzień wychwalana jest pod same niebiosa.