Film

Film – cz.2

Film jest utworem audiowizualnym, który składał będzie się z kolejnych scen, te natomiast dzielą się dodatkowo na poszczególne ujęcia. Obecnie posiadamy możliwość oglądania filmów zarówno w domu jak i w kinie, przed rozpoczęciem historii telewizji było to jednak możliwe tylko i wyłącznie w kinie. Pierwsze telewizory i stacje telewizyjne spopularyzowały ten właśnie gatunek i dzisiaj jest on jednym z najważniejszych elementów ramówki na małym ekranie. Oprócz tego mamy możliwość oglądania filmów dzięki zewnętrznym nośnikom i odtwarzaczom multimediów takim jak magnetowidy, odtwarzacze DVD, Blu-ray i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych elementów, które posiadały będą tutaj niemałe znaczenie. Od początku historia kina gatunki filmowe rozrosły się znacznie i obecnie możemy wyróżnić wiele rodzajów kina, komedie, horrory, melodramaty, animacje i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Największą popularnością w ostatnich latach cieszyły będą się jednak filmy akcji i sensacyjne, które łączą w sobie więcej gatunków.

Rodzaje filmów

Film jest bardzo obszerną dziedziną co powoduje, że będzie można dokonać jej podziału na wiele różnorakich sposobów. Podstawowy i zarazem najpopularniejszych z nich będzie wyróżniał poszczególne rodzaje filmowe. Do tych najbardziej poważanych zaliczymy filmy fabularne, animowane, dokumentalne oraz oświatowe, gdzie każdy z nich odgrywał będzie specyficzną rolę oraz jednocześnie wykorzystuje charakterystyczne dla siebie metody działania do stworzenia danego filmu. Oprócz tego będziemy mogli dzielić filmy ze względu na ich długość, z tego też powodu wyróżnimy krótko, średnio oraz pełnometrażowe, gdzie te ostatnie (trwające co najmniej sześćdziesiąt minut) cieszyły będą się największą popularnością i najczęściej są produkowane.

Film animowany

Film animowany będzie bardzo specyficznym rodzajem kina, gdyż w przypadku jego produkcji wykorzystywało będzie się technikę zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych klatkach filmu kolejne z faz ruchu. Najczęściej będą one rysowane odręcznie, stąd też bardzo często filmy animowane określane są jako filmy rysunkowe, czy też kreskówki. Wyświetlanie otrzymanych w takowy sposób zdjęć na ekranie dawało będzie wrażenie ruchu, oko ludzkie nie jest bowiem doskonałe i bardzo szybko wyświetlane klatki filmu odczytywane będą jako płynny ruch. W animacji wyróżnić będziemy mogli kilka różnorakich technik, do tych najbardziej popularnych zaliczamy technikę rysunkową, czyli tworzenie poszczególnych klatek filmu na kartkach i kalkach. W dzisiejszych czasach bardzo popularna staje się także animacja komputerowa w trój wymiarze, której stworzenie jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej. Animacja 3D będzie dawała możliwość osiągnięcia o wiele większej rzeczywistości i płynności ruchów oraz naturalności w mimice twarzy i gestach poszczególnych bohaterów, oczywiście wymagało będzie to ogromnego nakładu pracy. Wyróżnić możemy jeszcze kilka innych technik animacyjnych, między innymi wykorzystanie lalek, wycinanek, postaci z plasteliny i wielu innych. Jako, że animacja komputerowa staje się coraz bardziej popularna, metoda zdjęć poklatkowych jest wykorzystywana coraz rzadziej, przygotowana na komputerze animacja jest bowiem całkowicie płynna i nie będzie wymagała używania taśmy negatywowej.

Historia

Początki filmów animowanych sięgały będą wręcz końca wieku dziewiętnastego oraz początku wieku ubiegłego. Po wynalezieniu metody poklatkowej wyprodukowany zostaje pierwszy film zapisany na taśmie filmowej. Wśród prekursorów takowej animacji był jeden z polaków, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy. Lata dwudzieste tego wieku to moment kiedy filmem animowanym interesuje się awangarda w sztuce, jednak w kolejnej dekadzie kreskówki stają się popularne w Ameryce, wszystko rozpoczyna się od momentu organizacji w Hollywood wytwórni od filmów rysunkowych. Jego studio doprowadziło do wzrostu popularności tychże właśnie filmów, które na stałe zakorzeniły się w kulturze masowej. Oprócz znakomitych filmów pełnometrażowych powstawały także krótkie bajki animowane dla dzieci z tak kultowymi do dzisiaj postaciami jak Myszka Miki. Kaczor Donald, Goofym i wieloma innymi. Konkurencja zaczęła jednak bardzo szybko wzrastać powstawały produkcje wytwórni takich jak Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros, czy też Hanna-Barbera, gdzie rysownicy tworzyli jedne z najbardziej kultowych bajek, które dzieci będą znały do dzisiaj, a szczególności ich postacie na czele z królikiem Bugsem, Kotem Sylwestrem, Flinstonami, Tomem i Jerrym oraz wieloma, wieloma innymi tym właśnie podobnymi. Pierwsze lata wieku dwudziestego pierwszego to natomiast prawdziwy boom na filmy animowane produkowane jednak w oparciu o technologię komputerową, do dzisiaj są one bardzo popularne i powoli zaczynają wypierać rysowane filmy animowane.

Zasady animacji

Przez prawie cały wiek historii filmów animowanych udało się wypracować kilkanaście naprawdę ważnych zasadach i przydatnych przy tworzeniu kreskówek. Pierwsza z nich mówi, że postacie podczas biegu będą jakby zgniatały się oraz rozciągały. Każdy ruch będzie wymagał wcześniejsze odpowiednie ułożenie ciała, które jest jakoby przygotowaniem do niego. Ważne jest także takowe dobieranie inscenizacji aby wzrok widza skierowany został w odpowiednie i właściwe miejsce. Dużą rolę odgrywa także podążanie za akcją, elementy przesuwają się kolejno za tą z sił, która akcje wywołuje. Jednoczesne wykorzystywanie drugiego planu i dodawanie w nim akcji będzie wpływało na urzeczywistnienie ruchu i na zwiększenie jego realizmu.

Myszka Miki

Myszka Miki jest chyba jedną z najbardziej kultowych postaci fikcyjnych, która stworzona została w studiu Walta Disneya, zaraz po tym jak wytwórni odebrano prawa do pierwszej z ich gwiazd a mianowicie Królika Oswalda. Pierwszy raz postać ta pojawiła się w roku 1928 w jednym z czarnobiałych filmów. W tym samym roku na ekranie nowojorskich kin premierę miał pierwszy z dźwiękowych filmów animowanych o nazwie Parowiec Willy, który jeszcze do dzisiaj puszczany jest w telewizji. Głosu Myszce Miki udzielał wtedy sam Walt Disney, który w kilka lat później otrzymuje za to Oscara. Bardzo szybko także postacie zaczynają nabierać kolorów, o wiele szybciej niż pojawiały się kolorowe filmy, a wszystko dzięki technicolorowi.

Technicolor

Technicolor był jedną z pierwszych dokładniejszych technik, która pozwalała na specyficzną obróbkę światłoczułego materiału, dzięki czemu otrzymywało się naturalny jednak trochę zbyt bardzo nasycony kolorowy obraz. Metoda ta na początku stosowana byłą głównie w kreskówkach, musicalach, a później także w normalnych filmach. Technicolor powstawał z nałożenia trzech monochromatycznych negatywów, które wyświetlano poprzez system kolorowych filtrów. Jego przewagą nad wcześniejszymi metodami była możliwość wyświetlania koloru na projektorach standardowych. Dodatkowo, metoda ta była o wiele bardziej ekonomiczna, zależność prędkości do jakości uzyskiwania filmu także była o wiele lepsza. Obecnie natomiast uważa się, że system ten może być idealnym narzędziem do archiwizowania kolorowych materiałów światłoczułych.