Film animowany

Filmy animowane

Filmy animowane są to obrazy tworzone z reguły techniką zdjęć poklatkowych. Pierwotnie fazy ruchu ujęte na klatkach w zdjęciu były rysowane ręcznie. Z biegiem czasu zamiast ręcznie rysować każdy ruch, zaczęto tworzyć lalki, z których ruchów następnie tworzone obraz. Obecnie najpopularniejsza jest animacja komputerowa i animacja trójwymiarowa (3D). Najbardziej znaną na świecie wytwórnia filmów animowanych było studio Walta Disney’a. W latach 30.i 40. XX wieku, gdy popyt na filmy animowane był bardzo wysoki powstały również dwa inne studia: Metro – Goldwyn – Mayer oraz oddział wytwórni Warner Bros: Warner Bros. Animation. Studia te stworzyły wiele znanych dzieł, lecz po pewnym czasie zostały zamknięte. Obecnie stawia się na technologie animacje komputerowej. W tej dziedzinie prym wiodą dwa studia: DreamWorks oraz Paramount Pictures. Uznaniem wśród młodzieży cieszy się nowy gatunek animacji, zwany „anime”, który rozwija się w Japonii. Również polscy animatorzy znajdują uznanie w świecie. Stworzony z łódzkim „Se – ma – forze” film krótkometrażowy „Piotruś i wilk” zdobył w 2008 roku Oscara, natomiast wyprodukowany przez grafika Tomasza Bagińskiego w 2002 roku film „Katedra” był nominowany do nagrody Akademii Filmowej.

Herkules

Wyprodukowany w 1997 roku przez studio Walta Disney’a film pt. „Herkules” był zdobył Oscara w kategorii najlepsza piosenka (Go The Distance). Film rozpoczyna wielka uroczystość na Olimpie, gdzie bogowie świętują narodziny syna boga – Herkulesa. Jednak złośliwy pan Podziemi – Hades – postanawia odebrać dziecku nieśmiertelność. Jego dwaj nieporadni słudzy Ból i Panik, mają podać niemowlakowi miksturę, która uczyni go śmiertelnym. Jednak nie wypełniają oni swego zadania do końca, przez co Herkules nie jest ani śmiertelnikiem, ani bogiem. Obraz ten opowiada o przygodach młodego chłopaka, fajtłapy, Herkulesa, który nagle dowiaduje się, ze ludzie, którzy go wychowują nie są jego rodzicami. Okazuje się, że jest on synem boga, Zeusa, ale aby powrócić na Olimp musi stać się bohaterem. Szkoleniem Herkulesa na bohatera zajmuje się Fil – trener, który marzy, by wychować PRAWDZIWEGO bohatera. Chłopak zyskuje sławę i w trakcie jednej ze swoich przygód, podczas której towarzyszy mu Pegaz i Fil, poznaje piękną Meg, w której się zakochuje. Dziewczyna jest jednak niewolnicą Hadesa. Dążąc do swojego przeznaczenia Herkules odkrywa, że nie jest ważna siła mięśni, ale serca, dzięki czemu złe intrygi i plany Hadesa nie mają takiego skutku jak powinny. „Herkules” pokazuję, że ważniejsze od mięsni jest serc i najlepiej jest kierować się właśnie nim.

Gardfield

Stworzony w 2004 roku przez wytwórnię 20th Century Fox film pt. „Garfield” nie był nominowany do żadnych nagród i nie brał udziału w festiwalach, jednak zdobył ogromną sympatię widzów na całym świecie, a główny bohater- rudy kot Garfield – stał się ikona popkultury. Film ten opowiada o przygodach leniwego kota Garfielda, którego całe życie obraca się wokół jedzenia i oglądania telewizji. Jego życie nagle zmienia się. I to podwójnie. Jego właściciel – Jon – zakochuje się w uroczej pani weterynarz – Liz. Ona to namawia Jona, żeby kupił szczeniaczka, o uroczym imieniu Oddie. Garfield nie darzy psa sympatię, jednak gdy pewnej nocy szczeniak znika, leniwy kocur wyrusza na poszukiwania, co powoduje wiele komplikacji i całkowitą zmianę życia kota. Robi wszystko by jak najszybciej odnaleźć psa. Początkowo wmawia sobie, że robi to tylko, żeby jak najszybciej wrócić na ukochany fotel, jednak pod koniec swoich przygód nie ukrywa, że polubił Oddiego. Ten film nadaje nowego znaczenia powiedzonku „jak pies z kotem” i pokazuje, że życie na fotelu wcale nie jest ciekawe. Najciekawsze zawsze czeka na zewnątrz.

Król Lew

Stworzony w 1994 roku przez studio Disney’a film pt. „Król Lew” zdobył dwa Oscary (za najlepszą piosenkę i muzykę do filmu). Muzykę do filmu stworzyli dwaj wielcy twórcy muzyki filmowej Elton John i Hans Zimmer. Film opowiada o przygodach i problemach młodego lwiątka Simby, który oskarżony o nieumyślne zabicie ojca zostaje wygnany z rodzinnej puszczy. Miejsce po królu zwierząt, ojcu Simby zajmuje jego wyrodni brat Skaza. Za jego panowanie radosna i spokojna kraina, w której wychowywał się następca tronu, zmienia się w ponury i odpychający chłodem teren. Na oczach widza Simba przeżywa trudy życia na wygnaniu, gdzie to zdobył dwóch przyjaciół Timona i Pumbę, pierwszą miłość i odzyskuje mu należną po ojcu władzę. Przywraca spokój i radość swojej rodzinnej krainie. Jest to film, który w miły i przystępny sposób ukazuje dzieciom, i nie tylko, że należy walczyć o dobro, miłość i przyjaźń oraz że zawsze lepiej jest stanąć po stronie dobra.

Pocahontas

Stworzony przez wytwórnię Walta Disney’a w 1995 roku film pt. Pocahontas zdobył dwa Oscary (za najlepszą muzykę oryginalną do komedii lub musicalu oraz za najlepszą piosenkę). Muzykę stworzyli Alan Menken i Stephen Schwartz . Dzieło to opowiada historię angielskich kolonizatorów, którzy wyruszyli na poszukiwanie skarbów i przygód na terenie nowego kontynentu – Ameryki. Jednak na miejscu okazuje się, że teren zamieszkały jest przez Indian, którzy nie zgadzają się na ingerencję „obcych” w ich świat. Tylko córka wodza, Pocahontas, patrzy na nowoprzybyłych z zaciekawienie. Zaprzyjaźnia się ona, a późnej zakochała ze wzajemnością, z jednym z Europejczyków, Johnem Smithem oraz próbuje go przekonać, że Indianie nie posiadają żadnego skarbu, oprócz kukurydzy i przyjaźni z przyrodą. Towarzysza jej zwierzęcy przyjaciele – szop Meeko i koliber Flint. I zapewne wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby nie zachłanność dowodzącego wyprawą gubernatora Ratcilffa, który to zaatakował Indian. Dziewczyna postanowiła nie wybierać między swoim pochodzeniem i miłością, lecz połączyć te dwie ważne dla niej sprawy. Jednak miłość Indianki i Europejczyka nie miała szans i została zakończona powrotem Johna do ojczyzny. Film urzeka swoim obrazem i dźwiękiem towarzyszącym przygodom Pocahontas. Jednak dzieciom, do których skierowany jest film, może być trudno zrozumieć konflikt rasowy, który jest istotny w tym filmie.

Madagaskar

Stworzony w 2005 roku przez studio DreamWorks film pt. „Madagaskar” otrzymał aż 8 nominacji do nagród Annie (m.in.: najlepszy pełnometrażowy film animowany, najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka – Hans Zimmer) lecz finalnie nie otrzymał żadnej statuetki. „ Madagaskar” opowiada o przygodach lwa Alexa, zebry Marty’ego, żyrafy Melmana i hipopotamich Glorii. Ich przygody zaczynają się w momencie, gdy Marty postanawia poznać świat inny niż ten, który widzi w zoo. W nocnej ucieczce, która miała się skończyć następnego dnia rano, powrotem do zoo, pomagają mu pingwiny. Gdy w środku nocy przyjaciele zebry zauważają jego zniknięcie wyruszają na jego poszukiwanie. Nocny spacer czworga zwierząt po Nowym Jorku kończy się uśpieniem ich i wysłaniem na statku do Afryki. Jednak sprytne pingwiny przejmują statek, przez co Alex i przyjaciele trafiają na egzotyczną wyspę – Madagaskar. Tam zwierzęta rozpieszczone przez nowojorskie zoo muszą odkryć swoją drapieżną naturę i przeżyć. Poznają grupę lemurów, z którymi się zaprzyjaźniają. Film ten w przyjazny sposób ukazuje, zwierzęcą naturę w momencie, gdy znajdą się one w swoim naturalnym środowisku.

Shrek

Stworzony w 2001 roku przez studio DreamWorks film pt. „Shrek” był nominowany do Oscara w dwóch kategoriach : najlepszy film animowany pełnometrażowy oraz najlepszy scenariusz adaptowany. Jako pierwszy w historii film zdobył statuetkę za najlepszy film animowany pełnometrażowy, ponieważ dopiero od 2001 była ona przyznawana.. Film ten opowiada o przygodach niezbyt urodziwego i sympatycznego ogra Shreka, który przez rozporządzenie lorda Farquaada zmuszony jest opuścić swą chatkę na bagnach (tymczasowo zamieszkaną przez stwory z bajek) i wyruszyć na poszukiwania księżniczki Fiony – przyszłej narzeczonej lorda. Towarzyszyć mu będzie gadatliwy Osioł. Gdy po wyjątkowo trudnej drodze dotrą do zamku w „najwyższej komnacie, w najwyższej wieży” oczekuje ich księżniczka. Jednak po drodze Osioł spotyka Smoczycę, która się w nim zakochuje. Dzielny ogr odprowadza księżniczkę do lorda, jednak po drodze zakochuje się w niej(choć sam nie chce się przed sobą do tego przyznać). Dopiero Osioł zmotywował Shreka do walki o ukochaną. Razem wyruszają do stolicy, aby przerwać ślub Fiony. Wejście Ogra przerywa uroczystość, jednak obecne wszędzie wojska chcą wtrącić do lochu zielonego stwora i jego ukochaną, która posiada jedną, szpecącą tajemnicę. I wszystko skończyłoby się tragicznie, gdyby nie wkroczenie Smoczycy, która ratuje całą sytuację. Zielony stwór zyskał sympatię widzów na całym świecie, a jego historia doczekała się kontynuacji.