Pod terminem gra rozumie się najczęściej czynności bądź też specjalny formy rozrywki, w tym komputerowe, które posiadają swoiste ustalone z góry zasady. Najczęściej bierze z nich udział kilka osób (wyjątkowo jedna). Ich celem jest po prostu rozrywka. Istnieje wiele podziałów gier. Wśród nich między innymi znaleźć można na przykład: gry logiczne, losowe, oparte o sprawność fizyczną, logiczno-losowe, rekreacyjne, hazardowe, strategiczne, fabularne, bitewne, karciane i wiele innych. Mogą się one odbywać w zamkniętych pomieszczeniach lub na świeżym powietrzu. Jednocześnie mogą być one rozgrywane twarzą w twarz lub przy użyciu komputerów, a dokładnie łącza internetowego. Mogą się one rozgrywać o pieniądze, ewentualnie żetony, lub po prostu na punkty, dla satysfakcji. Mogą być dyscyplinami rozrywkowymi lub nawet sportowymi, jako dyscypliny olimpijskie itp. Istnieje naprawdę wiele możliwości w tej kategorii. Niektóre z nich przeznaczone są tylko dla mężczyzn lub kobiet, albo też istniej podział wiekowy na dzieci, młodzież i dorosłych.
Gry fabularne
Inaczej określane są one jako RPG lub role-playing game. W polskich wersjach językowych określa się je jako gry wyobraźni lub erpegi czy roplejery. Polegają one na tym, że gracze wcielają się w określone role postaci fikcyjnych. Akcja dziele się w fikcyjnym świecie. Celem jest przede wszystkim rozegranie danej gry zgodnie z przygotowanym wcześniej przez twórcę scenariuszem, a także na przykład osiągnięcie dodatkowego celu, jak znalezienie skarbu, podbicie danego terytorium, uwolnienie kogoś z niewoli itp. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiednich, przewidzianych dla danej gry, zasad, które określa się mechaniką gry. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży płci męskiej. Wielokrotnie siadają do nich również dorośli. Przede wszystkim gry fabularne są na tyle popularne ze względu na fakt, że dzięki nim możliwa jest ucieczka od codzienności, od świata, w którym na co dzień żyjemy. Możemy tam być bohaterami, wielkimi rycerzami lub też chociaż raz w życiu stanąć faktycznie po stronie zła i zawładnąć całym światem.
Gry komputerowe
Już sama nazwa w większości wskazuje o co w nich chodzi i na czym się one opierają. Do ich użycia wymagany jest komputer. Jednocześnie należy zaznaczyć, że mogą być one dostępne na nośnikach pamięci, głównie w formie płyt CD lub DVD, albo też poprzez dostęp do Internetu. Wyróżnia się wiele typów gier z tej kategorii. Między innymi wymienić można gry fabularne, logiczne, symulatory, ubieranki, strategiczne, przygodowe, RPG i wiele innych. Są one segregowane pod względem tematyki, którą sobą reprezentują przede wszystkim. Na niektórych stronach internetowych znaleźć można również podziały ze względu na wiek lub płeć użytkowników. Osobno umieszczane są również gry przeznaczone typowo dla dorosłych, które mogą zawierać treści brutalne, agresywne lub erotyczne. Gry hazardowe czasami zaliczane są do gier dla dorosłych, a kiedy indziej po prostu dodawane są do osobnej kategorii gier hazardowych, bez jakichkolwiek większych ograniczeń z dostępem do nich. Cieszą się one coraz większą popularnością.
Gry karciane
Przypominają one przede wszystkim gry, które tak dobrze znamy z rzeczywistości. Niektórzy z nas uczyli się ich już w młodym wieku. Opierają się one na taliach kart tradycyjnych lub specjalnie dla danej gry stworzonych. Zadaniem jest na przykład uzbieranie odpowiedniej liczby punktów, pozbycie się lub zebranie jak największej ilości kart, wykonanie odpowiednich ruchów, poukładanie kart w porządku rosnącym lub malejącym itp. Zasad jest tyle praktycznie, ile jest gier karcianych. Niektóre z nich uznawane są też za gry hazardowe. Inne z kolei wymagają logicznego myślenia, opracowywania strategii, przewidywania potencjalnych możliwości przeciwnika. Gra się w nie przede wszystkim w minimum dwie osoby, a najczęściej maksymalnie w dwadzieścia osób (na przykład poker). Grą karcianą, ale typowo solową jest z kolei pasjans. Wśród jednych z popularniejszych gier karcianych można wymienić między innymi takie, jak: brydż, oczko, czyli blackjack, bezik, tarot, ale jako gra, a nie wróżba, zombiaki i wiele innych.
Gry planszowe
Ich zasada przede wszystkim polega na wykonywaniu określonych poleceń na specjalnie do tego przygotowanej planszy. Jednymi z najstarszych gier planszowych są: gra z Ur, Wari, SEnet, Go, Młynek czy Tryktrak. Wiele z nich posiada już swoje wersje komputerowe. Przystosowane są one do różnych wersji systemów operacyjnych. Są też przystosowane do tego specjalne przenośne, konsolowe wersji owych gier planszowych. Wyróżnić można wiele różnego typu gier. Są one przystosowane przede wszystkim dla minimum dwóch graczy. Liczba graczy przede wszystkim ograniczona jest ilością dostępnych, przygotowanych do danej gry, pionków. Często plansza posiada specjalne pola, które decydują o dalszym losie danego uczestnika. Jednymi z popularniejszych współcześnie granych gier są na przykład takie, jak: Obalone, literaki, scrabble, hex, eurobizness, chińczyk, szachy różnego typu, reversi, monopol, warcaby, jak również mahjong, sudoku, bierki, domino, kości, nim, kółko i krzyżyk, kreski, kropki i wiele innych gier.
Gry terenowe
Gry z serii terenowych głównie odnoszą się po prostu do miejsca ich rozgrywania. Chodzi tutaj o wykorzystanie wolnej przestrzeni, w czasie rzeczywistym najczęściej, terenu, jego topografii itp. Gry te dzielić można jeszcze na inne podkategorie, w zależności od tematyki i wymaganych umiejętności ze strony uczestnika do ich wykonania. Między innymi dzieli się je na: zręcznościowe, siłowe, taktyczne, strategiczne, RPG, fabularne, logiczne i wiele innych. Najważniejszymi umiejętnościami, które wymagane są od uczestników gier terenowych jest orientacja w terenie, a dalej czytanie mapy lub korzystanie z GPS. Mają one przede wszystkim charakter edukacyjny, ale jednocześnie mają dostarczać świetnej zabawy i rozrywki. Przykładami tego typu gier mogą być chociażby: podchody, geocaching, szukanie skarbu, manso, selekcja i wiele innych. Są one uprawiane już od najmłodszych lat. Mnóstwo ich stosuje się w zgrupowaniach harcerskich, kółkach zainteresowań, a nawet w młodszych klasach w szkołach. Wśród dorosłych są one przede wszystkim z wykorzystaniem GPS.
Gry liczbowe
Do kategorii gier liczbowych przede wszystkim zaliczyć można te, w których wygrana uzyskiwana jest poprzez wytypowanie określonych liczb bądź też innych oznaczeń (chociaż o wiele rzadziej. Określona wygrana, na przykład skreślenie odpowiedniej liczby wylosowanych wcześniej komputerowo cyfr przeliczane jest na odpowiednią łączną kwotę pieniędzy do wypłacenia. Najczęściej na wygrane przeznacza się około pięćdziesiąt procent wpłaconych przez graczy stawek lub więcej, ale prawie nigdy mniej. Najczęściej gry liczbowe powstawały na terenie Stanów Zjednoczonych. Stamtąd przedostawały się one na kontynent europejski i zyskiwały swoich zwolenników. Wśród jednych z popularniejszych na całym świecie gier liczbowych znajdują się chociażby: bingo, joker, keno, wszystkie rodzaje gry lotto (mini lotto, multi multi, mały lotek, lotoo, super lotek, twój szczęśliwy numerek i inne), zdrapki liczbowe, los milionos i inne. Dostarczają one dużo adrenaliny, a jednocześnie podobnie jak gry hazardowe mogą być przeliczane wygrane na prawdziwe pieniądze.