Piwo - cz.1

Piwo – cz.1

Piwo to z całą pewnością najstarszy i najpowszechniejszy z napojów alkoholowych, który zaliczany będzie do grupy niskoprocentowych. W najbardziej ogólnym znaczeniu będzie to każdy trunek, który otrzymać można poprzez hydrolizę skrobi i białek, które zawierają się w ziarnach zbóż i poddane zostają fermentacji. w znaczeniu zawężonym jednak pod pojęciem tym kryje się napój zawierający alkohol oraz dwutlenek węgla otrzymywany poprzez fermentację wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu przy użyciu odpowiednio dobranych drożdży. Słód, który wykorzystywany jest przy procesie produkcyjnym piwa powstaje dzięki innemu procesowi zwanemu słodowaniu drożdży, czasami także żyta, czy też pszenicy i polegać będzie na moczeniu ziarna, jego kiełkowaniu, a następnie suszeniu. Charakter samego piwa najczęściej określany jest właśnie poprzez rodzaj i typ wykorzystanych przy ważeniu słodów, poprzez zawartość alkoholu, rodzaj chmielowej goryczki oraz stężenie ekstraktu piwnego. Co do zawartości alkoholu może ona być naprawdę różna i waha się od zaledwie pół procenta do nawet kilkunastu.

Historia piwa

Najstarsze z dokumentów, które w jakikolwiek sposób traktują o powie wywodzą się z terenów Mezopotamii, a okres ich powstania datowany jest na cztery tysiące lat przed naszą erą czyli moment rozwoju kultury sumeryjskiej. Do dzisiaj zachowały się rysunki i teksty grawerowane na glinianych tabliczkach, które opisywać mają warzenie oraz spożywanie sikaru, czyli najstarszej ze znanych odmian piwa. Tradycja rozpoczęta przez Sumeryjczyków kontynuowana była potem przez Babilończyków, którzy do warzenia piwa wykorzystywali nie tylko jęczmień, ale także pszenicę i orkisz. Piwo staje się popularne także w Egipcie, gdzie zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę, stanowiło bowiem obok chleba jeden z elementarnych składników pożywienia i jeden z najważniejszych darów, który otrzymywał zmarły do grobu. Oprócz tego to właśnie w Egipcie znaleziono najstarszy browar, który datowany jest na 3700 rok przed naszą erą, który piwo warzyć mógł co najmniej przez kilkaset lat. Grecy oraz Rzymianie cenili sobie o wiele bardziej wino, jednak na niektórych terenach warzenie piwa było praktykowane, przede wszystkim przez Galów oraz Celtów. W średniowiecznej europie niskoprocentowe piwo było wręcz codziennym napojem, nie wliczając w to regionów śródziemnomorskich, tutaj bowiem cały czas utrzymywała się dominacja wina. W średniowieczu piwa wytwarzane były głównie przez mnichów, którzy posiadali własne browary, przez panów feudalnych oraz przez bogatszych chłopów, którzy warzyli je na własne potrzeby.

Historia piwa w Polsce

Jeśli chodzi o ziemie dzisiejszego państwa polskiego to tradycje związane z piwowarstwem będą sięgały najodleglejszych czasów i związane będą bezpośrednio z dziejami prasłowiańskich ludów. O piwie warzonym z najpopularniejszych zbóż wspomina między innymi Jan Długosz oraz Gall Anonim. Najstarszy dokument, który wzmiankuje o produkcji piwa to natomiast ten, który napisany został przez Thietmara z Berseburga i pochodzi z przełomu wieku jedenastego oraz dwudziestego (w tekście tym nazywa on Bolesława Chrobrego piwoszem). W Polsce w czasach średniowiecza, podobnie jak w reszcie europy, za warzenie piwa odpowiedzialne były przede wszystkim klasztory oraz posiadacze ziemscy. Właściciele wszelkiego rodzaju szynków i gospód także pędzili własne piwa na użytek swych klientów.

Produkcja piwa

W piwie głównym składnikiem podobnie jak w kilku innych alkoholach jest słód, który poddany zostaje procesowi fermentacji. użycie słodu odróżniało będzie piwo między innymi od wina, które produkowane jest z soku. Natomiast to co odróżniało będzie piwo od wódki to przede wszystkim sama technologia produkcji, która wykorzystuje proces destylacji. Jeśli chodzi o podanie dokładnej receptury oraz sposobu na warzenie piwa to nie istnieje jedna uniwersalna, każdy z gatunków wymaga bowiem użycia innych materiałów oraz innego postępowania. Warto także zwrócić uwagę, że technologie produkcji cały czas są rozwijane i ewoluują, od początków historii browarnictwa, czyli od sześciu tysięcy lat zmieniło się naprawdę dużo, także sam charakter piwa, jego smak oraz przeznaczenie. Zawsze jednak przy produkcji piwa wyróżnić można kilka podstawowych i następujących po sobie procesów – rozpoczynając od produkcji słodu i brzeczki, poprzez fermentację brzeczki, leżakowanie piwa i jego dojrzewanie, aż po samą filtrację oraz rozlewanie do butelek, czy też beczek oraz puszek. Aby móc przystąpić do produkcji piwa na samym początku trzeba przygotować odpowiedni słód, który także powstaje w specyficznym procesie, który obejmował będzie czyszczenie ziarna, następnie jego sortowanie ze względu na rodzaj i moczenie. Po moczeniu następuje proces kiełkowania poszczególnych ziaren, które następnie są odpowiednio osuszane i oczyszczane z korzonków.

Gatunki piwa

Technologia warzenia piwa liczy sobie ponad sześć lat, jednak do wieku dziewiętnastego miejsce miało bardzo mało drastycznych zmian. Różnice w barwie, smaku, czy też zawartości alkoholu wynikały przede wszystkim ze stosowania odmiennych surowców. Rozwój techniki w późniejszym okresie oraz wynalezienie dolnej fermentacji piwnej spowodowało, że zaczęły dynamicznie rozwijać się metody i sposoby warzenia piwa, które wyróżniają poszczególne browary do dnia dzisiejszego. Z tego też powodu piwa dzisiaj będziemy wyróżniać ze względu na rodzaj zastosowanego słodu, charakter fermentacji, barwę piwa, zawartość alkoholu, czas trwania filtracji i pasteryzacji, czy też metody warzenia.

Używka

Piwo składa się w pełni z naturalnych produktów, z tego też powodu szybko ulegać będzie strawieniu i przyswojeniu przez organizm. Obecność alkoholu warunkuje jednak fakt, że piwo posiada także wpływ na ludzką świadomość oraz odbieranie rzeczywistości. Wypicie jednego, czy też dwóch piw nie będzie posiadał dużego wpływu na organizm dorosłego człowieka, jednak coraz większa ich ilość będzie pozostawiała coraz to bardziej widoczne ślady. Pamiętać trzeba, że piwo to także alkohol i równie dobrze od niego można się uzależnić. Z drugiej jednak strony pamiętać trzeba także o tym, że jako naturalny produkt posiada także zbawienne skutki, oczywiście pite w małych ilościach.

Popularność piwa

Piwo to trunek, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nic więc dziwnego, że największe browary posiadają międzynarodowy zasięg oraz generują zyski liczone w miliardach. Jak dużą popularnością cieszy się piwo zauważyć możemy między innymi na polskim rynku, gdzie istnieje grupa dużych browarów o ogólnopolskim zasięgu, które prawie całkowicie wyparły lokalne browary. Obecnie jednak miejsce ma powracanie do starych trendów, wytarzanie piw na własną rękę w domowym zaciszu, czy też na skalę regionalną. Co ciekawe na polskim rynku od 1990 roku notowany jest ciągły wzrost produkcji piw, gdzie konsumpcja w ostatnich latach wynosiła około trzydziestu pięciu milionów hektolitrów w roku. Niedobry jest jednak fakt, że w Polsce panuje publiczne przyzwolenie na spożywanie piwa, które nie jest traktowane w kategorii alkoholu, z tego też powodu po piwo często sięgają osoby niepełnoletnie.