Gry komputerowe - cz.2

Gry komputerowe – cz.2

Mianem gier komputerowych określać będziemy wszystkie gry, które kontrolujemy przy wykorzystaniu komputera. Gracz ma możliwość wpływania na obiekty, które pojawiają się na ekranie w celach czysto rozrywkowych. Termin ten będzie bezpośrednio wiązał się z grami wideo, lecz w tym przypadku będzie odnosić się także do tych gier, które uruchamia się na konsolach oraz różnego rodzaju automatach. W większości gier komputerowych będziemy mogli z góry spotkać się z określonym oraz opisanym celem i głównymi zasadami gry, jednak w przypadku gier bardziej otwartych i o rozbudowanej fabule będzie istniała możliwość wpływania na kształt wirtualnego świata oraz decydowania o tym co tak naprawdę chcemy w nim robić. Gry komputerowe, często określane są także mianem rozrywki interaktywnej. Pierwsze gry komputerowe powstawać zaczęły w latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych wieku dwudziestego. Pierwszą grą, która zyskała największą popularność był popularny Pong, stworzony w roku 1972 i uznawany za jedną z historycznych gier.

Przygodówki

W przypadku gier przygodowych, które zwane są także popularnie przygodówkami, największy nacisk kładziony jest przede wszystkim na poznawanie świata, który przedstawiony został w grze oraz rozwiązywanie szerokiej gamy zagadek i wchodzenie w interakcję z kolejnymi postaciami. Większość gier tego typu wydaje się tylko i wyłącznie na komputery osobiste. W zależności od fabuły danej gry może zawierać ona w sobie wątki, które charakterystyczne będą dla literatury, czy też filmu fantasy, horroru, komedii i wielu, wielu innych tym podobnych. Gry tego typu w większości przypadków przeznaczone będą do rozgrywki indywidualnej.

Gry akcji

Z pewnością gry akcji będzie można zaliczyć do jednego z bardziej popularnych gatunków gier komputerowych. W przypadku tego gatunku rozgrywka opierać będzie się przede wszystkim na dynamiczności akcji, które gracz staje się niejako uczestnikiem. Z pewnością potrzebna będzie umiejętność szybkiego odnalezienia w sytuacji oraz niezły refleks. Najczęściej gatunek ten utożsamiany jest z grami, gdzie sterujemy bohaterem, którego widzimy z perspektywy pierwszej osoby. Przy jego wykorzystaniu walczymy z innymi postaciami, które sterowane są przez komputer, czy też w przypadku rozrywki wieloosobowej przez innego gracza. W większości takich gier po pokonaniu większości przeciwników, czy też przejścia danej lokacji musimy zmierzyć się z bardzo wymagającym pojedynkiem, który z języka angielskiego w żargonie graczy nazywany będzie ‘bossem’.

Gry fabularne

Gry fabularne, popularnie nazywane są także RPG od angielskiej nazwy Role Playing Game. Jeden z gatunków gier komputerowych, który cieszyć będzie się bardzo dużą popularnością. Chociaż większość gier fabularnych różnić będzie się od siebie stylem gry oraz przebiegiem całej rozgrywki to istnieje możliwość wyróżnienia elementów, które z całą pewnością będą mogły być uznane za wspólne dla wszystkich przedstawicieli danego gatunku. Najprawdopodobniej jedną z najbardziej elementarnych cech tytułów RPG będzie posiadanie różnego rodzaju liczbowych współczynników, które rozwijane są w momencie gry i będą one obrazowały umiejętności gracza. Dodatkowo innym z elementów będzie bardzo rozbudowany i szczegółowy świat samej gry. Elementy o których wcześniej już wspomniano, czyli rozwój statystyk i umiejętności bohatera, zaadoptowany został następnie w wielu innych rodzajach i gatunkach gier, między innymi grach akcji. Gry RPG wywodzić będą się z tradycyjnych i rozgrywanych w rzeczywistości grach fabularnych w szczególności jeśli chodzi o Dungeons & Dragons. Dużą rolę w tych grach odgrywać będzie także sam czynnik losowy, który w tradycyjnej rozgrywce reprezentowany jest przez rzuty specjalnym zestawem kości, gdzie w tym przypadku zastąpione jest to generowaniem losowych wartości przez komputer, co decydować będzie o trafieniu przeciwnika oraz o sile z jaką ma to miejsce.

Gry strategiczne

Jest to gatunek, który także cieszy się bardzo dużą popularnością i z całą pewnością wyróżnić będzie można szerokie grono jego fanów. Gry strategiczne będą dawały możliwość rozgrywki jedno, czy też wieloosobowej, gdzie wygrana nie będzie zależała przede wszystkim od losu, ale od posunięć gracza, jego strategii, planowania oraz z pewnością doświadczenia. Takowe gry będą wymagały od użytkownika między innymi umiejętności w dowodzeniu wojskami, czy też zarządzania pieniędzmi firmy i tak dalej. Wyróżnić możemy wiele rodzajów gier strategicznych, do najpopularniejszych z pewnością należeć będą gry turowe oraz RTS-y czyli strategie czasu rzeczywistego. Strategie turowe były jednymi z pierwszych, które powstawały, gdzie wszystko polegało przede wszystkim na podzieleniu czasu rozgrywki na kolejne tury, czyli ilość ruchów i działań w jednym momencie były ograniczone czasowo. Następnie stworzony został właśnie gatunek Real Time Strategy – RTS. Od wcześniejszych wersji gier strategicznych odróżniać je będzie to, że przeciwnicy wykonują swoje ruchy w tym samym czasie oraz momencie, gdzie nie wyróżnimy podziału na tury. Będzie to sprawiać, że gry tego typu zaliczyć będziemy mogli z całą pewnością do bardziej efektownych oraz bardziej dynamicznych. Tworzone są także gatunki mieszane, gdzie oba z tych rodzajów gier strategicznych są z sobą łączone, gdzie rozwiązanie takie spotykane jest często w grach fabularnych.

Symulator

Inaczej gry tego typu nazywane są komputerowymi grami symulacyjnymi. Ich podstawowym zadaniem będzie przede wszystkim imitowanie wrażenia różnego rodzaju doznań, jakie możemy zaznać w momencie naszego codziennego życia oraz rzeczywistości, która nas otacza. Występować będą między innymi symulatory lotu, pojazdów poruszających się po lądzie i wodzie, czy też pojazdów kosmicznych. Gry takie charakteryzować będą się tym, że twórcy dokładać będą wszelkich starań aby jak najbardziej przypominały rzeczywistość, nie tylko pod względem graficznym, ale także jeśli chodzi o samą fabułę i zachowanie między innymi pojazdów, którymi kierujemy. Symulatory to jedna wiele innych gier, między innymi symulacja miejskiego życia, czy też codziennego życia człowieka i zachowania w różnego typu okolicznościach, gdzie przykładem będzie przede wszystkim seria gier The Sims, która zaliczana jest do całkowicie nowego rodzaju gier, podobnie jak SPORE.