Nalewka jest specyficznym rodzajem napoju alkoholowego stanowiącego wyciąg z owoców, korzeni, kwiatów, czy też ziół, posiadające przeważnie dosyć dużą procentową zawartość alkoholu. Sporządzane będą w procesie tak zwanej maceracji, czyli poprzez zalanie ich składników alkoholem. Będą mogły być dodatkowo słodzone syropem. Nalewki podawane będą w małych kieliszkach i przeważnie w towarzystwie pikantniejszych przekąsek. Zgodnie z tradycją naszego kraju bardzo często do mięs podawać będzie się właśnie nalewki. Produkty, które obecnie spotkamy w sklepach pod nazwą nalewka, z prawdziwymi trunkami tego rodzaju bardzo rzadko będą posiadały coś wspólnego. Tradycyjne nalewki wytwarzane były bowiem całkowicie inaczej, w produkcji masowej cały proces zostaje zaburzony. Najlepsze nalewki to cały czas te, które produkowane są na domowe potrzeby przez babcie, czy też dziadków według przepisów przekazywanych od pokoleń. Nalewki obok wina i miodu pitnego w swoim czasie były jednymi z najpopularniejszych trunków staropolskiej tradycji i obrzędowości.
Rodzaje nalewek
Nalewki podzielić będziemy mogli na kilka rodzajów – kategoryzacja taka będzie miała miejsce ze względu na proces ich wytwarzania, metody przygotowania oraz rodzaj składników i elementów, które wchodzą w skład takowej nalewki. Do tych najbardziej popularnych i najstarszych zaliczymy przede wszystkim nalewki ziołowe i miodowe. Kolejne to między innymi nalewki owocowe, oraz korzenne. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze wiele, wiele innych typów nalewek, do popularnych w tym przypadku zaliczyć będziemy mogli na przykład nalewkę aptekarską, która wykorzystywana jest tylko i wyłącznie w celach leczniczych, czy też takie są założenia producentów.
Historia nalewki
Według popularnych przekazów twórcą pierwszej nalewki miał być Hipokrates, znany popularnie także jako ojciec medycy. Bardzo często z tego właśnie powodu ten specyficzny trunek powstały z wina, miodu i odpowiednich przypraw nazywanys był Hipokrasem. W wieku ósmym naszej ery alchemicy z terenów arabskich otrzymali pierwszy w historii bimber, do dzisiaj bardzo popularny napój tworzony w domowych warunków. Po odpowiednim doprawieniu produktu ziołami oraz miodem udało się to rozpowszechnić jako życiodajną wodę. Mimo tego iż sekret produkowania spirytusu był silnie strzeżonym to w wieku trzynastym cała procedura została bardzo dokładnie opisana. W momencie kiedy okazało się, że alkohol wzmacniać będzie działania lecznicze ziół chorych bardzo często pojono nalewkami alkoholowymi. Wiek szesnasty i teren Włoch to moment kiedy powstaje pierwsza nalewka przeznaczona całkowicie do najzwyklejszej konsumpcji. Był to spirytus z zawartością olejku różanego, gdzie w Polsce aż do lat pięćdziesiątych wieku dwudziestego podawany był dzieciom w przypadku szerokiej gamy schorzeń. Kolejne ze znanych nalewek to między innymi te, które powstawały na ziemiach francuskich oraz produkowane przez nomadzkich benedyktynów. W bardzo szybkim czasie nalewki zaczynają zyskiwać swoją popularność praktycznie na całym kontynencie europejskim, a każdy naród posiadały charakterystyczne dla siebie odmiany nalewek i wiele gatunków regionalnych, które także cieszyły się bardzo dużą popularnością, z resztą jest tak do dnia dzisiejszego.
Wyrób nalewek
W przypadku nalewek bardzo trudne będzie dokładne podanie proporcji kolejnych składników, istnieje jednak ogólna zasada wyrobu, która będzie mówiła, że naczynie wypełnia się do trzech czwartych jego wysokości owocami, a następnie wlewa się taką ilość alkoholu, aby zostały one wszystkie dokładnie przykryte. Po sześciu tygodniach zachodzącego wtedy procesu maceracji zlewa się substancji do szczelnych naczyń, a same owoce zalewa syropem, czy też zasypuje cukrem. Po kolejnych paru tygodniach powstały syrop także zlewa się i łączy z wcześniejszą substancją. Oczywiście istnieje wiele, wiele innych receptur, które będą całkowicie różniły się od tej opisanej.
Zwyczaje
Z nalewkami wiązać będzie się wiele staro europejskich i staropolskich zwyczajów, które głęboko zakorzenione są w tradycji, a wymieniać można ich naprawdę dziesiątki, czy wręcz setki – każdy region posiada bowiem swoje własne i charakterystyczne dla siebie zwyczaje powiązane z nalewkami, ich wytwarzaniem i spożyciem. Jedną z popularniejszych tradycji jest przygotowywanie nalewki w czasie chrzcin dziecka, a następnie podawanie jej dopiero w czasie wesela tegoż samego dziecka właśnie. Inny z zwyczajów pochodzący z kresów to ten, kiedy dziewczęta przeistaczające się w panny na wydaniu własnoręcznie zbierały owoce dzikiej róży, a następnie z nich przyrządzały nalewkę. Był to symbol dla mężczyzn wolnego stanu o to, że mogą już starać się o rękę danej niewiasty, każdy z nich, który był przychylnie odbierany w oczach rodziny i samej niewiasty częstowany był takową nalewką. Oprócz tego nalewki posiadały duże zastosowanie w medycynie ludowej, która korzystała przede wszystkim z roślinnych produktów. W tym przypadku zalecane było spożywanie nalewek właśnie, gdzie przypisywane były im różnego rodzaju działania korzystne w przypadku wielu dolegliwości. W oparciu o tą tradycję cały czas dosyć duża grupa ludzi propagować będzie stosowanie nalewek w celu poprawy swojego zdrowia. Między innymi miały one wpływać na ustąpienie przeziębienia, pomoc przy schorzeniach przewodu pokarmowego, leczenie chorób układu krążenia i odpornościowego oraz wielu, wielu innych tym właśnie podobnych.
Praktyczne informacje
Każda osoba, która chciałaby zająć się tworzeniem własnych nalewek musi posiadać swojego rodzaju wprawę oraz jednocześnie zdobyć kilka praktycznych informacji i porad. Tak naprawdę jednak wszystkiego uczyć będziemy się na własnych błędach oraz eksperymentując. Trzeba jednak zapamiętać kilka podstawowych zagadnień, które z pewnością będą przydatne. Między innymi fakt, że słodkie nalewki, a dokładniej ich smak bardzo poprawiać będzie sok, czy też starta skórka cytrynowa. Nalewki owocowe oprócz tego aromatyzowane mogą być przy wykorzystaniu wanilii, gałki muszkatołowej, goździków, cynamonu i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych. Cukier powinien być dodawany w postaci gęstszego syropu, a nie w swej zwyczajnej, krystalicznej formie, gdyż wtedy nie będzie dawał takowych efektów i nie zmieni całkowicie smaku nalewki. Oprócz tego pamiętać musimy, że proces maceracji naszego trunku musi odbywać się w całkowicie szczelnym naczyniu i prowadzony winien być w cieple oraz na słońcu. Z drugiej jednak strony samo dojrzewanie nalewki powinno odbywać się już w miejscu chłodnym.
Dereniówka
Jest to jeden z rodzajów popularnych nalewek, które przygotowywane będą na owocach derenia, zazwyczaj pojawiających się w okresie sierpnia i września. Istnieje kilka lepszych i gorszych przepisów na wykonanie tejże nalewki. Według najpopularniejszego z nich oprócz derenia używa się goździków, cynamonu, wanilii, miody oraz liści mięty. Po okresie niecałych dwóch tygodni nalewkę należy przelać do odpowiednio wcześniej przygotowanych butelek. Aby nalewka takowa nabrała swojego charakterystycznego smaku wręcz niezbędnym jest zaaplikowanie cukru i pozostawienie w chłodnym miejscu.