Odtwarzacze

Odtwarzacze multimediów

Z historią telewizji oraz odbiorników telewizyjnych bezpośrednio wiązała będzie się także historia różnego rodzaju sprzętu do odtwarzania obrazu oraz dźwięku. Jednym z popularniejszych urządzeń tego rodzaju był magnetowid, który służyć nie tylko do odtwarzania ale jednocześnie zapisu obrazu i dźwięku na specjalnych szpulowych kasetach VHS. Ze względu na budowę rozróżniać będziemy różnego rodzaju urządzenia tego typu, nas interesowały będą przede wszystkim te przeznaczone do użytku domowego. Magnetowidy takowe wyposażone są w odbiornik sygnału telewizyjnego, zwany także tunerem. Stanowić będzie to modernizację wcześniejszych rozwiązań, gdzie istniała konieczność posiadania przejściowego urządzenia. Integracja z tunerem skutkowała wyprowadzeniem kolejnej funkcji, a mianowicie programowania nagrywania, co pozwalało użytkownikowi ustawienie godziny, daty oraz programu z którego i kiedy nagrywany ma być obraz na daną kasetę. Późniejsze z urządzeń tego rodzaju to odtwarzacze płyt CD, które bardzo szybko jednak wyparte zostały przez cały czas popularne odtwarzacze DVD. Dzisiaj na rynku coraz śmielej radzi sobie także technologia Blu-Ray z nowymi formatami płyt oraz specjalnym sprzętem do ich odtwarzania.

Kasety VHS

Kasety VHS to wszystkie te, które znajdowały zastosowanie w odtwarzaczach wideo, magnetowidach. Kasety te posiadają w środku magnetyczną taśmę, która ma możliwość zapisywania, przechowywania oraz wielokrotnego odtwarzania sygnałów audiowizualnych, które się na niej zawierają (oczywiście konieczne jest do tego posiadanie odpowiedniego sprzętu). Pierwsze ze standardów budowy i działania kaset powstawały już na początku lat siedemdziesiątych, dopiero pod kich koniec powstała pierwsza z kaset VHS. W Polsce cały proces popularyzacji magnetowidów oraz potrzebnych do ich wykorzystania kaset był jeszcze późniejszy, największy boom na tego rodzaju sprzęt miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych, kiedy zachodnia część świata coraz częściej przechodziła na płyty CD.

Magnetowid

Magnetowid jest już trochę podeszłym w wieku urządzeniem, w Polsce urządzenia te popularne były jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych, w niektórych gospodarstwach domowych są natomiast do dzisiaj spotykane. Magnetowidy dawały przede wszystkim możliwość odtwarzania obrazu oraz dźwięku bezpośrednio ze specjalnych kaset szpulowych VHS (przypominających kasety do magnetofonów, posiadały one jednak większe gabaryty). W każdym magnetowidzie sygnał wizyjny będzie odtwarzany poprzez system dwóch, czy też czterech głowic, które ustawione są pod ukosem względem taśmy, która się przesuwa po nich. Fonia natomiast będzie odtwarzana z tejże samej taśmy, zapisywana jest ona jedynie na krańcu całej takowej taśmy właśnie. Magnetowidy do użytku domowego będą przeznaczone głównie do oglądania filmów, z tego powodu nie oferują one zbyt dobrej jakości jeśli chodzi o ich nagrywanie. Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku magnetowidów studyjnych, których jakość będzie już o wiele lepsza, w dzisiejszych czasach oba z tych urządzeń są już nieużywane i nie wydaje się nowych filmów na kasetach VHS. Dużym minusem kaset VHS i zapisanych na nich filmów był fakt, że traciły one na jakości z kolejnym odtwarzaniem. W momencie jeśli dana kaseta była wielokrotnie odtwarzana i nagrywane były na niej obrazy oraz dźwięk wtedy jej jakość po pewnym czasie stawała się bardzo niska, był to jeden z powodów dla którego magnetowidy zostały tak szybko wyparte przez odtwarzacze DVD.

Odtwarzacz DVD

Jest to urządzenie, które daje możliwość odtwarzania płyt zapisanych w standardzie o takiej samej nazwie. Większość odtwarzaczy wymagała podłączenia do telewizora, istniały jednak będą urządzenia przenośne, które posiadają bezpośrednio wbudowane wyświetlacze ciekłokrystaliczne, do użytku domowego stosujemy jednak urządzenia, które podłącza się do telewizora. Odtwarzacz DVD oprócz możliwości odczytu filmów zapisanych na płytach CD i DVD powinien oprócz tego dawać możliwość odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć znajdujących się na danej płycie oraz podstawowej administracji i zarządzania plikami. Większość dzisiejszych odtwarzaczy posiada dzisiaj także dekoder kina domowego i będzie miał możliwość odtwarzania napisów znajdujących się w osobnych plikach i szeregu formatów multimedialnych zaczynając od AVI, poprzez DIVX, MP4, MP3, WMV i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Odtwarzacze DVD zyskały sobie dużą popularność przede wszystkim z powodu widocznej poprawy jakości dźwięku oraz obrazu oraz jednocześnie większej pojemności płyt (mieszczą one w sobie siedmiokrotnie większą ilość informacji niż płyty CD i są pojemniejsze niż gorsze jakościowo kasety VHS). Płyty DVD jednak podzielić będziemy mogli na te, które przeznaczone są tylko i wyłącznie do odczytu, będą to wszystkie oryginalne, na których znajduje się zakupiona przez nas muzyka, filmy oraz gry, oraz płyty, na których możliwe jest wykonywanie zapisu własnych danych (do tego potrzebna jest już jednak specjalna nagrywarka, czy też wypalarka płyt, na przykład w komputerze).

W kwestii różnorakich gustów muzycznych serdecznie zapraszamy na blog muzyczny: iSound.com.pl

Blu-Ray

Blu-Ray jest jednym z nowszych osiągnięć technologii komputerowej i jednocześnie jeden z konkurencyjnych formatów zapisu dla DVD, obecnie uważany jest już za następcę tego właśnie formatu. Do najbardziej charakterystycznych cech Blu-Ray zaliczyć będziemy mogli zwiększoną pojemność nośnika w postaci płyty, co będzie możliwe dzięki zastosowaniu o wiele lepszego jakościowo i cieńszego lasera o promieniu niebieskim, nad wykorzystaniem którego prowadzono badania już od początku tego wieku. Ten nowy typ nośnika pozwalał będzie na zapisania dwudziestu pięciu gigabajtów danych na płytach o jednej warstwie. Opracowane zostały jednak już nawet szesnastowarstwowe płyty, które w stanie są pomieścić prawie pół terabajta danych.

Odtwarzacze

Wprowadzenie na rynek nowego formatu zapisu i odtwarzania multimediów, wymusiło także produkcję odtwarzaczy i napędów komputerowych, które format ten będą w stanie obsłużyć. Format ten będzie obecnie obsługiwany także przez najnowszą z konsol PlayStation, która może spełniać funkcję odtwarzacza. Odtwarzacze te cały czas jednak nie zyskują sobie większej popularności od DVD z powodu swojej ceny, koszty produkcji są o wiele wyższe niż w przypadku popularnego od dobrych już kilku lat DVD i odtwarzaczy, które format ten będą obsługiwały.

Przyszłość Blu-Ray

Powszechnie uważa się, że Blu-Ray zostanie następcą DVD. W roku 2008 na półkach sklepowych znaleźć mogliśmy łącznie około kilkuset tytułów w tymże formacie, w porównaniu do prawie stu tysięcy w formacie DVD jest to naprawdę mała liczba. Nie ma się jednak czemu dziwić, zarówno płyty jak i odtwarzacze BD cały czas są o wiele droższe od DVD przez to też mniej popularne. coraz większa ilość producentów i wytwórni przerzuca się jednak na płyty wypalane niebieskim laserem. Lepsza jakość, związana z o wiele większą liczbą danych powoduje, że płyty DVD będą w końcu niewystarczające z powodu zbyt małej pojemności. Proces ten jest podobny do tego kiedy płyty DVD wypierały tańsze od siebie płyty CD, co miało miejsce w przeciągu kilku lat.