Telewizja

Telewizja

Telewizja jest jedną z dziedzin telekomunikacyjnych, która przekazuje ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie transmitowany będzie do dowolnego miejsca, który znajdował będzie się w zasięgu danej transmisji. Sygnał odbierany będzie poprzez specjalny odbiornik, powszechnie zwany telewizorem, który umożliwi przetworzenie impulsów elektrycznych oraz fal o specyficznej częstotliwości na obraz oraz dźwięk. Pierwsza z transmisji telewizyjnych miejsce miała jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku i poprowadzona była z nowego Jorku do Londynu. Następnie pół roku później w Londynie odbyła się pierwsza z kolorowych transmisji telewizyjnych. W Polsce początki telewizji natomiast zainicjowano w dwudziestoleciu między wojennym, kiedy w latach trzydziestych powstawały pierwsze z nadajników. Przed wojną udało się polakom wypuścić jeszcze pierwszy z polskich filmów, a mianowicie Barbarę Radziwiłłówną, który emitowany był przez tą eksperymentalną telewizję, z którą jednak wiązano już duże nadzieje.

Typy telewizji

Telewizja od momentu swojego powstania naprawdę rozwinęła się bardzo daleko. Na samym początku mogliśmy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje telewizji, czy też poszczególnych stacji, a mianowicie publiczne, czy też komercyjne. Obecnie jednak z powodu rozwoju technologii i możliwości, między innymi związanych z Internetem, będziemy wyróżniali także telewizję internetową, mobilną i wiele, wiele innych tym podobnych, między innymi interaktywną oraz przemysłową. Każdy z tychże rodzajów telewizji dzielić będzie się dodatkowo na podgrupy w zależności od tego jakiego tematu będą dotyczyć, czy też jakie spawy poruszać będą przede wszystkim. Telewizje publiczne w większej mierze przekazują informacje, mają uczyć oraz dostarczać rozrywkę osobie w każdym wieku i szerokiej gamie upodobań. Telewizje komercyjne natomiast o wiele bardziej nastawiają się na samą rozrywkę.

Telewizor

Telewizor jest urządzeniem, które będzie niezbędne do odbioru obrazu ruchomego oraz dźwięku. Nadawane są one przez telewizję i składać będzie się z kolejnych klatek, które wyświetlane są po sobie, częstotliwość wynosiła będzie tutaj około trzydziestu takowych obrazów na sekundę. Pojedyncza z klatek dodatkowo podzielona jest na kilkaset różnych linii, jest ich przeważnie powyżej sześciuset. Powoduje to, że nasza oko nie będzie dostrzegało przeskoków pomiędzy poszczególnymi klatkami i rejestruje płynny obraz oraz ruch. Sama transmisja obrazu do telewizora odbywała będzie się analogowo, czyli linia po linii. Element analizujący przesuwa się wzdłuż poszczególnych z nich, a wartość sygnału w danej chwili odpowiadała będzie jasności danego punktu w danej chwili. Od powstania pierwszego telewizora, stworzonych zostało wiele nowych odmian i rodzajów telewizorów. Te najnowsze to telewizory plazmowe oraz OLED, które wykorzystywały będą sieć diodową LED, posiadają przede wszystkim o wiele lepszą skalę jeśli chodzi o barwy, jasność oraz nie będą wymagały podświetlania wyświetlacza jak ma to miejsce w przypadku ekranów LCD. Bardzo dużą zaletą tejże grupy telewizorów jest jeden z najkrótszych czasów reakcji, rzędu setnej milisekundy oraz kontrast przekraczający stosunek milion do jednego, telewizory tego rodzaju będą więc obecni gwarantowały najlepszą jakość.

Film

Film będzie jedną z najczęstszych form utworów audiowizualnych, które będziemy mogli spotkać nie tylko w kinie, ale także właśnie w telewizji. Film składał będzie się z kolejnych scen, te natomiast dzielić mogą się nawet na kilkadziesiąt różnych ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlane były tylko i wyłącznie w kinach, dzisiaj możemy odtwarzać je poprzez nasz sprzęt elektroniczny, czy też bezpośrednio oglądać dzięki stacjom telewizyjnym. Film jest jedną z bardziej obszernych dziedzin, powoduje to, że podziału gatunków będziemy mogli dokonać na kilka różnych sposobów. Ten najbardziej podstawowy i jednocześnie najpopularniejszy wyróżnia kolejne rodzaje filmu, między innymi film fabularny, animowany, dokumentalny, oświatowy i wiele, wiele innych tym podobnych. Informacja o gatunku będzie mówiła nam mniej więcej czego możemy oczekiwać po fabule oraz przebiegu wydarzeń w zarysie ogólnym. W zależności od długości filmy natomiast podzielimy na krótko, średnio raz długometrażowe, gdzie te ostatnie, czyli trwające co najmniej godzinę będą zaliczane do najpopularniejszych. Oprócz filmów charakterystyczną grupą będą także seriale telewizyjne, zwykle jest to o wiele dłuższa historia, która dzieli się na kilka, kilkanaście, czy nawet kilkaset odcinków. Popularne stają się także tak zwane tasiemce serialowe, czy też telenowele, które ciągnąć potrafią się w nieskończoność i osiągać liczbę powyżej kilku tysięcy odcinków, znajdziemy między innymi polskie seriale tego rodzaju.

Polskie stacje

Historia polskiej telewizji rozpoczynała będzie się w latach pięćdziesiątych kiedy powstała telewizja publiczna. Z czasem powstaje także drugi kanał telewizji publicznej, na początku nadawany dopiero od połowy dnia, w latach siedemdziesiątych i później obie stacje były jednak cały czas rozwijane. W okresie komunizmu nie było możliwości aby powstały duże stacje komercyjne, które będą posiadały ogólnopolski zasięg. Wszystko to uległo zmianie, w osiemdziesiątym dziewiątym, kiedy miejsce miały zmiany ustrojowe, co otwarło przed obywatelami wolny rynek kapitalistyczny oraz możliwość posiadania własności prywatnej i własnej szeroko zakrojonej działalności. Najpopularniejsze z dzisiejszych stacji nie zaczęły jednak powstawać od razu, był to okres w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych wieku dwudziestego, Polsat, TVN i wiele innych stacji jednak bardzo szybko zaczęły zyskiwać sobie popularność, otwierać kolejne programy i dzisiaj posiadają w swojej ofercie naprawdę szeroką liczbę kanałów, własną telewizję cyfrową i wiele, wiele innych elementów do zaoferowania. Podobnie będzie także z cyfrą+, która była jedną z najstarszych telewizji kablowych, następnie satelitarnych, a obecni cyfrowych w naszym kraju, cały czas ciesząc się dobrą opinią oraz poważaniem wśród swoich klientów. W polskiej telewizji widać obecnie naprawdę dynamiczny rozwój, cały czas jednak brakuje ambitniejszych programów rozrywkowych oraz własnych pomysłów na ich wykonanie, w większości przypadków bowiem licencja wykupywana jest stacji zagranicznych, brytyjskich, czy też amerykańskich.

Odtwarzacze multimediów

Z historią telewizorów bezpośrednio wiązała będzie się historia odtwarzaczy multimediów. Były to i są nadal urządzenia elektroniczne, które odczytywały dane zapisane na różnego rodzaju nośnikach przy jednoczesnym przetworzeniu ich na obraz oraz dźwięk. Jednymi z pierwszych tego typu, które w latach dziewięćdziesiątych w naszym kraju zyskały ogromną popularność były odtwarzacze kaset VHS, gdzie nośnikiem była dosyć duża kaseta VHS właśnie, posiadała ona jednak możliwość zapisu nawet do trzystu sześćdziesięciu minut filmu. Po kasetach tych wprowadzane były odtwarzacze płyt CD, bardzo szybko jednak pojawił się nowy format – DVD, który zdominował rynek co do dzisiaj się nie zmieniło. Jest tak dlatego iż płyty DVD posiadają prawie siedmiokrotnie większą pojemność niż płyty zwyczajne oraz jednocześnie dają możliwość uzyskania lepszej jakości.

Reality Show

Jest to specyficznego rodzaju odmiana programów telewizyjnych, w których najczęściej będą występowały osoby niezwiązane wcześniej ze sobą i wybrane z grupy chętnych do wzięcia udziału w programie. W założeniu mają one zachowywać się naturalnie przed kamerą w sytuacji, która jest sztucznie zaaranżowana i niekiedy może być wręcz ekstremalna. Większość tego rodzaju programów będzie posiadała postać konkursu, gdzie osoba, która dotrwa do końca zgarnia nagrodę pieniężną. W Polsce tego typu najpopularniejszym programem był Big Brother oaz Bar.