Typy telewizji

Typy telewizji

Poszczególne ze stacji telewizyjnych będą mogły przybierać różny charakter. Na samym początku rozwijały się głównie telewizje państwowe, z czasem natomiast prym na rynku wieść zaczęły stacje komercyjne. Nie można jednak ich do końca porównywać, gdyż pełnią one zasadniczo dwie różne role, telewizja państwowa ma za zadanie przekazywanie rzetelnych i obiektywnych informacji oraz trafianie swoim programem do każdego widza. Telewizja komercyjna natomiast nakierunkowana może być na węższą grupę odbiorców i tworzyć stację tematyczną. Oprócz tych typów telewizji wyróżnimy jeszcze jej dzisiejsze formy a mianowicie telewizję internetową, czyli oglądanie filmów przez internet oraz telewizję mobilną, dostęp do stacji telewizyjnych bezpośrednio przez telefon komórkowy, oczywiście posiadający odpowiednie dostosowanie. Te z ostatnich dwóch rodzajów telewizji będą cieszyły się jednak najmniejszą popularnością ze wszystkich, z powodu trudniejszej dostępności, konieczności płacenia za oglądane programy oraz o wiele gorszą jakością, wszystko to jednak zmienia się i cały czas ewoluuje.

Telewizja publiczna

Telewizja publiczna będzie specyficznym typem stacji telewizyjnej, czy też większej ich ilości, która stano własność państwa. W odróżnieniu od telewizji komercyjnych nie będzie znajdowała się w rękach osób prywatnych. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany jest do szerzenia misji społecznych, bowiem generowanie przychodów nie będzie tutaj zadaniem podstawowym. Z tego też powodu ramówki telewizji państwowych zawierać będą szereg programów kulturalnych, magazyny, które związane są także z mniejszościami narodowymi i etnicznymi oraz związane z religiami danego kraju. W Polsce rolę telewizji państwowej odgrywa Telewizja Polska, która nadaje obecnie osiem kanałów, najstarsze z nich to TVP1, TVP2, później powstawały TVP Polonia oraz TVP Regionalna. Obecnie do dyspozycji widzów korzystających z nadajników cyfrowych są także programy tematyczne, Info, Kultura, Sport, Historia oraz jeden kanał nadający w HD. W niektórych z krajów państwowa telewizja nie istnieje wcale, jest to na przykład Izrael, w innych natomiast odgrywała będzie dominującą rolę. Telewizja publiczna w swoich założeniach powinna być bezstronna i nie podlegać władzy, jednak w ustrojach totalitarnych, demokratycznych także, wykorzystywana jest często jako element propagandy strony rządzącej. Sami znamy to bardzo dobrze, między innymi jeśli chodzi o komunizm i stan wojenny, gdzie to właśnie telewizja byłą jednym z ważniejszych środków, którą socjalistyczne władze mogły trafiać do swoich obywateli.

Telewizja internetowa

będzie wykorzystywała internet. Powszechnie za telewizję internetową będziemy uważali tą ze stacji telewizyjnych, która swoje programy, czy też całą ramówkę udostępnia bezpośrednio na witrynie internetowej. W celu odbioru takich programów nierzadko potrzebne jest specjalne oprogramowanie oraz łącze o większej szybkości, najlepiej szerokopasmowe. Obecnie wyróżnić będziemy mogli cztery różne rodzaje telewizji internetowych. W większości wypadków nie nadają one stałego programu, użytkownik ma natomiast możliwość wyboru pomiędzy poszczególnymi audycjami, które są udostępniane w danym momencie.

W Polsce największą z platform telewizji internetowej będzie bez dwóch zdań iTVP, która działa w ramach Telewizji Polskiej. Jedną z najstarszych jest jednak prowadzona już od prawie dziesięciu lat ATVB, czyli Akademicka Telewizja Naukowa, która prowadzona jest przez jeden z wydziałów uniwersytetu warszawskiego, znaleźć będziemy mogli tam program czysto naukowy, czasami także publicystycznych. Oprócz tego w Polsce istnieje wiele pomniejszych projektów telewizji internetowych, jednym z nich jest COMTV, telewizja powstała pięć lat temu, obecnie zajmująca się przede wszystkim realizacją zdarzeń sportowych, głównie futsalu. Każda z większych polskich telewizji, między innymi Polsat oraz TVN także posiadają swoją własną telewizję internetową, w tym przypadku jednak program nie będzie nadawany ciągle, a użytkownik jak w wielu innych przypadkach sam wybiera to co ogląda. Bardzo rzadko znajdziemy tak także pełne filmy, są to zwykle wywiady, programy publicystyczne, czy też urywki najważniejszych programów znajdujących się w ramówce stacji nadawanej przez tradycyjne odbiorniki telewizyjne.

Telewizja interaktywna

Telewizja interaktywna jest jednym z nowszych pomysłów na połączenie zaawansowanych metod przekazu łączących z sobą i telewizję i internet w celu zaangażowania odbiorców w treści, które w danym momencie są transmitowane. Odbiorca może posiadać bezpośredni wpływ na to jakie treści są nadawane, tworzyć ramówkę danej stacji, czy też brać aktywny udział w danym programie. Oprócz tego dostaje możliwość zadawania pytań prowadzącym program oraz ich kościom. Telewizja tego rodzaju będzie zmieniała tradycyjny sposób na przekazywania treści pasywnych w model gdzie odbiorca tychże treści sam decyduje co chce i w jaki sposób oglądać. Interaktywna telewizja dostarcza usługi typowe dla Internetu oraz programy na życzenie oraz szerokiego rodzaju aplikacje. Pierwsza polska telewizja interaktywna w naszym kraju to iTV, która dostępna jest na platformach cyfrowych, oprócz tego istnieje wiele różnorodnych telewizji interaktywnych i na przykład muzycznych jednocześnie. Wszystkie teleturnieje odbywające się przez telefon, które stały się popularne ostatnimi czasy w telewizjach komercyjnych także zaliczamy do jednej z form telewizji interaktywnej właśnie.

Telewizja mobilna

Usługa telewizji mobilnej będzie oferowała możliwość oglądania przy pomocy swojego telefonu komórkowego stacji telewizyjnych, sprzęt jednak musi mieć odpowiednią konfiguracją (telefony trzeciej generacji z funkcją UMTS). Oprócz tego operator naszej sieci musi wprowadzić taką właśnie usługę. W Polsce telewizja mobilna swój początek miała zaledwie kilka miesięcy temu, a mianowicie we wrześniu roku 2009, gdzie Polska to siódme państwo w europie gdzie usługa ta jest dostępna. Obecnie mobilna telewizja dostępna będzie tylko i wyłącznie na terenie warszawy, wkrótce jednak uruchomiona ma zostać w największych polskich miastach, i w przeciągu kilku lat objąć większość terenów polski. Możliwość korzystania z telewizji mobilnej będzie jednak wiązała się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, za sam abonament oraz w przypadku niektórych operatorów dodatkowo za koszt połączenia z siecią.

iTV

iTV jest najstarszą polską i jednocześnie w pełni interaktywną telewizją, gdzie widzowie poprzez swoje głosowanie za pomocą SMS, połączeń telefonicznych, czy też Internetu będą decydowali o tym, jak ułożona zostanie ramówka stacji. Początek emisji iTV to 2003 rok i od tego momentu stacja ta jest niekodowana, dostępna na wszystkich z platform cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Oprócz tego istnieje możliwość oglądania programu poprzez internet, czy też telefon komórkowy. W stacji dominowały będą interaktywne teleturnieje oraz audycje muzyczne, w godzinach nocnych natomiast interaktywne programy dla osób pełnoletnich.