Polskie kanały

Polskie stacje

Historia polskiej telewizji sięgała będzie roku 1937, wtedy to bowiem uruchomiona została pierwsza z doświadczalnych stacji telewizyjnych. W latach sześćdziesiątych emisję regularnego programu rozpoczyna Telewizja Polska, a dziesięć lat później wprowadzony zostaje program drugi telewizji publicznej. Początek lat dziewięćdziesiątych wieku ubiegłego to natomiast wprowadzenie satelitarnej telewizji dla polonii mieszkającej za granicami kraju. Rynek telewizji prywatnej rozwijać zaczyna się w naszym kraju od zmian ustrojowych. Wtedy właśnie funkcjonowanie rozpoczęły pierwsze z prywatnych telewizji o lokalnym zasięgu. Jednym z pierwszych nadawców była telewizja Polsat, kolejne to TVN, Nasza TV (obecnie znana pod nazwą TV4) oraz wiele innych, między innymi płatny Canal+. Pojawiać zaczęły się także kolejne z programu satelitarnych, wśród nich także z pierwszych kanałów tematycznych, które nadawane były w polskim języku, na przykład Discovery oraz Eurosport i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Obecnie na polskim rynku działało będzie ponad sto kanałów o ogólnokrajowym zasięgu, większość z nich to kanały satelitarne, czy też cyfrowe, które są w większej mierze tematyczne.

Polsat

Polsat jest z pewnością ważną stacją dla historii telewizji w naszym kraju między innymi dlatego, że byłą to pierwsza z ogólnopolskich stacji, która posiadała wymiar komercyjny . Nadawanie rozpoczyna się w grudniu roku 1992 przed północą. Dzisiaj jest to główny kanał, który wchodzi w skład dwunastu innych kanałów – dwa ogólne, cztery sportowe, dwa rozrywkowe, program informacyjny, filmowy i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Oprócz tego Polsat posiada powiązania z licznymi pomniejszymi stacjami i rozgłośniami radiowymi. Stacja zyskuje sobie o wiele szerszą popularność w roku 1994 kiedy otrzymuje pełną koncesję i z nadawania satelitarnego przechodzi także na nadawanie naziemne.

TVP1

TVP1 jest jedną z najpopularniejszych polskich stacji publicznych, jednocześnie najstarszą stacją w naszym kraju, której oficjalny start przypada na dwudziestego piątego października roku 1952. Regularna emisja rozpoczyna się jednak dopiero rok później pod koniec stycznia. TVP1 od początku przybierała charakter głównego kanału polskiej telewizji, który nadaje audycji głównie informacyjne oraz publicystyczne. W latach pięćdziesiątych powstał jeden z pierwszych serwisów informacyjnych, z którego wywodził się nadawany w czasach PRL dziennik telewizyjny, przekształcony później w wiadomości. Do najważniejszych magazynów publicystycznych obecnie należy Celownik, czy też sprawa dla Reportera. TVP1 bardzo często obejmuje patronat nad licznymi imprezami masowymi, w czasie antenowym bardzo dużo uwagi poświęca się festiwalom muzycznym. TVP1 jeszcze kilka lat temu wiodła prym wśród wszystkich innych telewizji, także tych prywatnych, obecnie jednak zaczyna odchodzić na drugi plan, największą popularnością na polskim rynku zaczyna cieszyć się stacji TVN i cały czas goniąca za nią stacja Polsat. TVP1 dalej posiada dużą oglądalność, szczególnie w czasie ważnych imprez sportowych, czy też najpopularniejszych seriali, jednak coraz rzadziej liczba widzów przekracza tą, która zasiada przed stacjami prywatnymi. TVP oprócz jedynki posiada obecnie jeszcze wiele innych stacji – dwójkę, regionalną trójkę oraz szereg kanałów tematycznych.

TVN

TVN jest polską i komercyjną stacją telewizyjna, która będzie wchodziła w skład całej grupy TVN, wchodzącej w koncern ITI. W marcu 1997 telewizja TVN otrzymuje od KRRiT koncesję na nadawanie programu telewizyjnego o zasięgu ponadregionalnym na obszarze polski północnej oraz centralnej. W kilka miesięcy później dochodzi do zawarcia porozumienia między TVN, a Telewizją Wisła – miejsce ma połączenie sił i sprzymierzone stacje były w stanie rozpocząć nadawanie prawie całym kraju, w tym we wszystkich większych miastach. Obie firmy pozostawały jednak cały czas spółkami niezależnymi, jednak ze wspólnym właścicielem. Ten stan rzeczy zmienia się dopiero w roku 2004 kiedy miejsce ma ostateczna likwidacja Wisły. Rozwinięcie skrótu TVN oznaczać miało TV NOWA. Pierwszy wspólny program wyemitowany został trzeciego października roku 1997. Chociaż wydawać by się mogło, że TVN rozwijał się bardzo szybko to stacja cały czas posiadała problem z objęciem całego kraju sygnałem, jeszcze sześć lat temu nie docierał on do czternastu procent terenu naszego kraju. Stacja jednak budowała sobie stopniowo oglądalność stawiają na własne i licencjonowane produkcje, Big Brother, Milionerzy okazywały się ogromnymi sukcesami, stacja cały czas utrzymuje wysoki poziom serwując programy rozrywkowe, które przyciągają miliony widzów. TVN nie dość, że posiada obecnie szereg kanałów tematycznych to dodatkowo własną telewizję cyfrową, która posiada na rynku obecnie jedną najbardziej dogodnych ofert.

Kanały sportowe

Polska telewizja posiadała będzie wiele własnych kanałów sportowych oraz dodatkowo dwa polskie kanały Eurosport. Tematyczne programy nie są jednak nadawane poprzez odbiorniki naziemne tylko i wyłącznie poprzez telewizję satelitarną, czy też w obecnych czasach głównie cyfrową. Zarówno Polsat jak i N na swoich platformach cyfrowych posiadają kilka różnych kanałów właśnie o tematyce sportowej, gdzie transmitowana będzie głównie piłka nożna i najpopularniejsze sporty drużynowe, a oprócz tego także sporty ekstremalne i dyscypliny bardziej dla nas egzotyczne z różnych części całego świata. Sprawia to, że widz ma naprawdę szeroki wybór sportowych emocji i widowisk.

Polsat Sport

Polsat sport to najstarszy z kanałów tematycznych o profilu sportowym, który należy do grupy kanałów telewizji Polsat. Dodatkowo przez okres ponad pięciu lat był to jedyny kanał sportowy, który stacja posiadała (obecnie jest ich aż cztery, każde przedstawiające inną ramówkę). Powstanie kanału ściśle wiązało się z zakupem przez Polsat praw transmisyjnych do dwóch dużych imprez piłkarskich, a mianowicie Mistrzostw świata w korei w roku 2002 oraz do Ligii mistrzów. Zaistniała więc konieczność ich odpowiedniego zaprezentowania. Obecnie stacja posiada prawa do emitowania wielu innych rozgrywek szerokiej gamy dyscyplin. Polsat sport oprócz tego bardzo często organizował będzie spotkania i wywiady ze znanymi osobistościami ze świata sportu, zarówno tymi byłymi jak i obecnymi oraz wyszukiwał wśród młodzieży największych talentów poprzez promocję niejako ułatwiając im star w profesjonalny sport.

Polsat SportHD

Od końca dwa tysiąc ego ósmego roku Polsat zaczął nadawać swoje kanały także w wysokiej rozdzielczości, czyli w HD. Obecnie dostępne są one na platformie cyfrowego Polsatu, posiadanie Polsatu SportHD wymaga jednak opłat nowej usługi i posiadania odpowiedniego sprzętu. Program ten cały czas emituje tą samą ramówkę co podstawowy Polsat Sport, różnica jest jednak taka, że jakość odbieranej transmisji, obrazu i dźwięku jest o wiele lepsza i wpływa na komfort oglądania sportowych emocji. Stacja ta obecnie emitowała będzie program przez około siedemnaście godzin dziennie, reszta dnia przeznaczona jest na reklamy samej stacji, które powtarzają się przez siedem pozostałych godzin doby.