Gry przygodowe

Gry przygodowe

Gra przygodowa generalnie skupia się na tym, aby gracz przeniósł się do świata przedstawionego i zwiedzał tam przeróżne miejsca, rozwiązując przy okazji liczne zagadki, rozmawiając z innymi bohaterami gry i poznawać tajniki świata. Zazwyczaj obejmujemy kontrolę nad jedną postacią, która uwikłana jest w jakąś fabułę i musi pokonywać kolejne poziomy, aby wykonać postawione przed nią zadania. Z pojęciem „gry przygodowe” jest o tyle duży problem, że często nie wiadomo co do nich zaliczyć. Dla ułatwienia więc, wrzuca się wszystko do jednego worka i przygodówkami w dzisiejszych czasach są także gry action-adventure, czy czasami platformówki. Nie zmienia to faktu, że często przenosząc się do wirtualnego świata gry przygodowej, zostajemy w nim na dłużej i żyjemy jego życiem, co jest bardzo fascynujące. Najgłośniejsze tytuły to: „Tomb Raider”, „Silent Hill”, „Zelda”, „God Of War”, „Grand Theft Auto” oraz „Super Mario Bros” (jako przedstawiciel platformówek). W grach przygodowych liczy się przede wszystkim zręczność. Poza tym gracz od czasu do czasu musi wysilić szare komórki, by rozwiązać zagadki i popisać się refleksem podczas dynamicznych zwrotów. akcji. jest tu wszystko co potrzebne, aby gracz odczuł zadowolenie.

God of War

Pojawiła się nagle i zupełnie niespodziewanie sprawiła, że dla większości użytkowników Playstation 2, przestały się liczyć jakiekolwiek inne gry. „God Of War” zdetronizował nawet wielkie „Devil May Cry” i zyskał status najlepszej przygodowej gry na konsole. Dlaczego tak się stało? Wcielamy się w niej w postać Kratosa – bezwzględnego Spartanina, który dostał specjalne zadanie od bogów – zdobycie puszki pandory i zabicie boga wojny, Aresa. Gracz przemierzy Starożytną Grecję i walczyć będzie z wieloma różnorodnymi wrogami – hordami zombie, minotaurami, potężnymi hydrami, wściekłymi centaurami czy cerberami. Kratos jest bezlitosny i to czyni go tam popularnym. Mało kiedy mamy bowiem możliwość wcielenia się w na wskroś złego bohatera, który musi zabić innego. Gra jest niezwykle efektowna i dynamiczna, Kratos posiada mnóstwo ciosów i ataków, a w trakcie gry poznaje nowe. Gra się niezwykle przyjemnie, zagadki są interesujące, a każde uderzenia w kolejnych wrogów, dają mnóstwo satysfakcji. Mało kiedy zdarza się, aby gra była tak wciągająca i przechodziłoby się ją niemal w jeden dzień, bez jakiegokolwiek odrywania się od konsoli. Niedługo pojawią się kolejne części „God Of War”, które ukazać mają wspaniałą potęgę najnowocześniejszych platform.

Tomb Raider

Jeżeli ktoś nie wie, jaka gra spopularyzowała gry przygodowe i doprowadziła je do miejsca, w którym teraz się znajdują, znaczy, że przespał chyba ostatnie dziesięciolecia. Gra „Tomb Raider” to w latach dziewięćdziesiątych prawdziwa mekka przygodówek. Gracz wcielał się w postać pięknej pani archeolog – Lary Croft i przemierzał niebezpieczne poziomy w celu odnalezienia różnego rodzaju artefaktów i skarbów. Oczywiście nie obyło się bez użycia setek naboi i korzystania z różnego rodzaju innych broni, np. noża. Odważna Lara Croft stała się miss gier komputerowych i w umysłach graczy stała się ideałem seksbomby. Nic więc dziwnego, że kolejne odsłony tej gry ukazywały kolejne wdzięki pięknej bohaterki, a jej wygląd modyfikowany jest nieco aż do teraz. Najważniejsza jest jednak sama gra – postać widzimy od tyłu i dzięki temu mamy możliwość łatwego jej kontrolowania. oczywiście wszelkie gry przygodowe z tzw. perspektywą TPP są dzisiaj najbardziej popularne i zaczerpnęły ten pomysł głównie z „Tomb Raider”. Gra zyskała już miano legendarnej, a kolejne części wciąż wywołują wielkie poruszenie wśród graczy na całym świecie.

Max Payne

jest od groma. Jednak najbardziej z nich wszystkich wyróżnia się seria „Max Payne”. Fabuła gry opowiada o losach tytułowego policjanta, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa swojej rodziny. dodatkowo zostaje wrobiony w inne morderstwo i musi walczyć nie tylko z przestępcami, ale również z nowojorskimi policjantami. Gra jest dość ponura i imponuje naprawdę ciekawym klimatem, wprost z filmu akcji. Max Payne to postać, do której gracz mocno się przywiązuje i za wszelką cenę, chce mu pomóc. grafika we wszystkich częściach prezentuje się bardzo ładnie, a w grze użyty po raz pierwszy został tzw. „bullet time”, czyli efekt spowolnienia obrazu, w momencie oddawania serii strzałów. Jest to bardzo efektowne i dodaje grze animuszu oraz finezji. Popularność gry była tak duża, że postanowiono nakręcić film o takim samym tytule, który okazał się jednak niewypałem. Komu należy polecić „Maxa Payne’a”? Chyba miłośnikom filmów akcji i dynamicznych gier, w których będziemy musieli rozprawić się z przeciwnikami za pomocą broni palnej. Zresztą niewiele jest osób, którym ta gra nie przypadła do gustu – ona po prostu ma to „coś”.

GTA

Jeżeli zrobić by ranking najbardziej kontrowersyjnych gier w historii elektronicznej rozrywki, seria „Grand Theft Auto”, z pewnością uplasowałaby się bardzo wysoko. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najpopularniejsza seria gier w historii i grają w nią wszyscy – chłopacy, dziewczęta, a nawet dzieci (choć nie powinni) i starcy. Możliwości jakie oferuje (szczególnie od części trzeciej, kiedy to gra przeszła w pełen trójwymiar) przyciągają graczy z całego świata. GTA polega na tym, że stajemy się przestępcą i wykonujemy różnego rodzaju zadania po to, aby rosnąć w hierarchii miejscowych gangsterów. przy okazji rozwikłamy różnego aspekty związane z życiem naszego bohatera, poderwiemy dziewczynę czy stworzymy własną kolekcję ulubionych samochodów. Szczególnie od części trzeciej, gra stała się popularna, gdyż gracz miał możliwość poruszania się po wielkim mieście i mógł robić wszystko co chciał – kradł samochody, wdawał się w bójki w przechodniami czy strzelał do wszystkiego co się ruszało. Tak jest do dziś, chociaż ostatnia, czwarta, część to prawdziwy skok jeśli chodzi o grafikę i rozgrywkę. Gra zbliża się do coraz większej realności, a to co dzieje się na ekranie zaskakuje każdego. Seria „Grand Theft Auto” wciąż szokuje i zachwyca – to wiele godzin znakomitej, gangsterskiej zabawy.

Harry Potter

Z pewnością gra, którą tutaj opisuje nie zalicza się do tych najlepszych, ale do najpopularniejszych – na pewno. Biorąc pod uwagę to, jak wielką karierę robi w mediach mały czarodziej harry Potter, nie trudno było przewidzieć, że zarówno gry komputerowe jak i filmy, sygnowane jego nazwiska, zrobią prawdziwą furorę. I tak też się stało – przygodowo-platformowa seria gier „Harry Potter” zyskała wielkie grono fanów. I są wśród nich osoby, które nie miały przyjemności czytać dzieła pani Rowling. Gra się tak przyjemnie, że przechodzenie kolejnych poziomów, jest nawet dla laika ciekawą sprawą. Wszystko to dzięki ładnej oprawie graficznej, dobrze wykonanym planszom, a także przemyślanym misją, które oczywiście nawiązują do książek i filmów. W ten sposób, mamy okazję bliżej poznać świat czarodziejów z Hogwartu i pokierować losami naszych ulubionych bohaterów. Ta seria gier, szczególnie dla fanów Pottera to wielka frajda i nie ma się czemu dziwić – jest dobrze wykonana i naprawdę wciąga. Ponadto na pewno Harry Potter nie da o sobie szybko zapomnieć, bowiem wciąż planowane są kolejne części, a także liczne dodatki do gier.