Gatunki filmowe są odpowiedzialne za podział filmów, czyli dokładne sprecyzowanie obrazu filmowego. Nie chodzi tutaj o rodzaj takiego obrazu czy o jakiekolwiek parametry techniczne, ale głównie tylko o gatunek filmu, który zawsze jest odpowiedzialny za to, co dany obraz przedstawia. Przykładem tego może być film akcji, który prezentuje nam zwykle niepowtarzalną dawkę emocji – m.in. w filmach akcji górują pościgi i wszelkie inne sceny, które u widza mają jedno zadanie: wywołać emocje. Filmy akcji są to też przykładem kina komercyjnego, ponieważ w dzisiejszych filmach to właśnie akcja jest głównie sprzedawana i to z wielkim sukcesem kasowym – nie ma co ukrywać. Za to przykładowo dramat zwykle skupia się na wielowątkowej i ambitnej fabule, która przedstawia dramatyczny los bohatera filmu, jego odczucia i inne tego typu sprawy, które są poruszające i przede wszystkim wywołują wiele emocji u widza. Jeśli chodzi o terminy gatunków filmowych to głównie są one wykorzystywane do tego, aby pracownicy różnych wideotek mogli lepiej doradzać swoim klientom – jeśli ktoś szuka dobrego dramatu to zawsze możemy taki polecić. Zupełnie inna sprawa jest, np. jeśli chodzi o krytyków – oni tylko posługują się terminami gatunku filmowego i o konkretnym filmie piszą.
Dramat
Film dramatyczny czyli dramat w swojej definicji skupia się przede wszystkim na poruszaniu emocji widza. Gatunek filmowy ten pokazuje pewien konflikt i jego problematykę, rzadko kiedy jest to film dokumentalny. Film dramatyczny dzieli się również na podkategorie, a to dlatego, iż w zależności od swojego znaczenia dramat może zostać odpowiednio podzielony. Przykładem tego może być dramat psychologiczny, gdzie wątek dramatu dzieje się w psychice bohatera. W filmach, które zalicza się do gatunku dramatu psychologicznego najczęściej ważną rolę grają nie tyle co sami aktorzy, ale muzyka napisana do filmu – musi być poruszająca i idealnie pasująca do danej sceny. Drugim przykładem może być dramat wojenny, gdzie przedstawia się najczęściej obraz oparty na faktach, którego akcją jest walka jednostek militarnych i pokazywanie brutalnych, niejednokrotnie głęboko poruszających scen, które skłaniają do refleksji. Dramat można jeszcze swobodnie dzielić na inne gatunki, jak np. dramat obyczajowy, gdzie przedstawia się konflikt od strony obyczajowej.
Komedia
Komedia jest przykładem filmu fabularnego. Zajmuje miejsce w czołowych gatunkach literackich – obok dramatu i tragedii czyli trzech głównych gatunków dramatycznych. W komedii jednak nie ma scen dramatycznych, a przede wszystkim panuje komizm, który ma rozśmieszać ludzi. Podobnie jak do cyrkowego klauna, w filmie chodzi o przedstawienie sytuacji tak, aby bohater sceny stał się centrum uwagi i przede wszystkim rozbawił publiczność do łez. Zakończenia komedii charakteryzują się najczęściej przemyślanymi wnioskami bohatera – oczywiście w chwili obecnej mówię o komediach poważnych, a nie blockbusterach dla nastolatków, gdzie pokazuje się piersi i wszystko co prymitywne, ale do sprzedania. Komedia (jeszcze przed filmem) miała swoją rację bytu przede wszystkim w czasach starożytnych, gdzie do dzisiaj liczy się teatr – na myśli mam Rzym czy Grecję, gdzie sztuki te były naprawdę rozwijane. Dzisiaj jednak teatr zaczyna być powoli materiałem wypychanym z racji bytu na tej planecie. Teraz ludzie zauważają kino, gdzie mogą wygodnie usiąść i przede wszystkim czerpać z obrazu rozrywkę bądź przesłanie – każdy w filmie takiego może się doszukać. To nie jest trudne i niespecjalnie wiele od widza wymaga. Myślę, iż tylko nasza uwaga na seansie kinowym powinna pozwolić na poprawny odbiór filmu, a nie spanie na sali kinowej. Wracając jeszcze jednak do filmu to mogę powiedzieć tyle, iż współczesne komedie produkowane w Polsce nie osiągają też dobrych wyników, a to dlatego, iż nie przedstawiają treści, które są powszechnie kupowane przez ludzi, a to wielka szkoda, ponieważ lepiej jest zrobić film samowystarczalny i przemawiający do wszystkich, a nie niszowy, gdzie popyt na produkcję jest niski.
Science-fiction
Science-fiction jako gatunek filmowy bywa bardzo często mylony z filmami fantastycznymi. Można odnosić wrażenie, że to te same gatunki, niemniej jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Fantastyka charakteryzuje się elementami baśniowymi, a film science-fiction sytuacjami, które w normalnym świecie nie mają racji bytu, ale również elementami, które nie mają nic wspólnego z baśniami. Niektórzy uważają, iż science-fiction jest wliczany do fantastyki, niemniej jednak są też tacy, którzy temu wliczaniu są przeciwni – po prostu fantastyka skupia się na trochę innym poziomie przedstawiania filmów fantastycznych. W filmach science-fiction łatwo jest wypatrzyć akcje, która zostanie w taki film wplątana, a w fantastyce tej akcji może zupełnie nie być – jeśli mówimy o dobrej fantastyce i takiej, która jest dedykowana młodszym – w takim wypadku nie można sobie pozwolić na nadmierną akcję.
Film wojenny
Film wojenny to gatunek filmu, który skupia się na scenach batalistycznych. Filmów wojennych nie powinno zaliczać się do filmów akcji, gdyż filmy wojenne prezentują fabułę, która jest oparta bądź i nie na historii. Jeśli chodzi o filmy oparte na faktach, to takich we współczesnej kinematografii powstało już wiele. Niemniej jednak jeśli chodzi o filmy, które nie mają związku z historią to takich jest nieliczna ilość – są to zwykle filmy tworzone w celach pokazania siły animacji komputerowej czy nawet opracowania fikcyjnych historii i przerzucenia ich na ekran, co jest równoznaczne z pokazaniem filmu dla rozrywki. Filmy wojenne zwykle zawierają w sobie tragizm, który objawia się między innymi poprzez liczne skutki scen batalistycznych, a tych nie da się w obrazie filmowym pominąć. W filmach wojennych pojawia się oczywiście akcja, niemniej jednak nie klasyfikuje to filmu do filmu akcji, ponieważ tamten gatunek filmowy charakteryzuje się innym ułożeniem scenariusza. W filmach wojennych zwykle pokazuje się jednostki militarne, żołnierzy, wojowników i realia walk na polu wroga. Ze strony reżysera trudno jest to pokazać dlatego też przy robieniu filmu wielu twórców korzysta z pomocy specjalistów od scen batalistycznych.
Inne gatunki
Gatunków filmów jest naprawdę wiele i nie sposób wszystkie je tutaj spisać. Bardzo wiele gatunków filmowych pojawiło się w po połączeniu różnych gatunków – po miksowaniu ich. Jak doskonale widać, pomysł ten (pomysł mieszania gatunków) przyniósł owoce, ponieważ dzisiaj możemy być niejednokrotnie światkami takich gatunków filmowych jak, np. parodia, gdzie film jest podrabiany w bardzo prymitywny sposób, promowane i wrzucany na duży ekran. Dramaty pomieszane z komedią również są niezłe, niemniej jednak w granicach umiaru.