Film fabularny

Film fabularny

Film jest bardzo stary, oglądany od bardzo dawna. Ta sztuka rozwinęła się bardzo szybko ponieważ dotykała nas bezpośrednio, naszego życia. Wraz z rozwojem filmu rozwijało się wiele gatunków, jednym z najpopularniejszych był gatunek fabularny. Śmiało można powiedzieć iż gatunek ten jest jednym z najbardziej rozwijanych w kinematografii. Jest mnóstwo filmów o zabarwieniu fabularnych. Jednym z powodów jest to iż filmy fabularne opowiadają o życiu, o ludzkich historii, których jest tyle co ludzi. Wiele z historii zasługuje na to by opowiedzieć je innym ludziom i w ten sposób powstają filmy fabularne, są ludzkimi opowiadaniami, ludzkim życiem. Zdarza się jednak że film fabularny to zmyślona opowieść albo opowieść tylko w części oparta na faktach. Nikt tego nie ma za za złe reżyserowi jeśli jest to historia ładnie opowiedziana na pewno przyjmie się w śród widzów. Gatunek filmu fabularnego może łączyć w sobie wiele cech innych gatunków takich jak dramat, komedia czy też sensacja. Film fabularny może krążyć w obszarze tych wszystkich gatunków. Śmiało można powiedzieć iż film fabularny jest gatunkiem matką innych gatunków. To od niego wywodzą się inne gatunki i jest on podstawą do tworzenia innych produkcji. Jak sama nazwa wskazuje film fabularny, to film który posiada fabułę. Fabuła ta jest obecna w każdym filmie, dlatego też każdy film można podciągnąć pod film fabularny. Wiele filmów fabularnych jest wyświetlanych na wszelkiego rodzaju pokazach filmowych czy festiwalach. Wiele filmów z gatunku fabularnego zostało wielokrotnie nagrodzone, różnymi nagrodami.

Pamiętnik

Jest wiele filmów, które potrafią poruszyć widzem i wywrzeć na nim ogromne wrażenie. Jednym z takich filmów jest Pamiętnik, nakręcony przez reżysera Nick Cassavetes, a sam film powstał na bestselerowej powieści. Pamiętnik to opowieść o wielkiej miłości, która wydarzyła się w latach czterdziestych. Akcja filmu rozpoczyna się jednak w domu starców, gdzie Duke czyta pamiętnik, głównej bohaterki tej wielkiej miłości. Jest ona już bardzo stara i chora na chorobę Alzheimera, dlatego też niewiele pamięta. Dzięki temu pamiętnikowi, po trochu przypomina sobie pewne sytuacje. Historia tej miłości była bardzo burzliwa i dramatyczna, poznani kochankowie z wielu powodów muszą się rozstać, rodzice nie zgadzają się na ich związek, rozdzielają ich losy wojenne. Spotykają się ponownie po siedmiu latach, ale nie jest już wszystko tak jak powinno być. Głowna bohaterka jest w trakcie zaręczyn a jej ślub ma się wnet odbyć. Czy zdecyduje się na poślubienie narzeczonego czy powróci do wielkiej miłości. Film warty obejrzenia, nie tylko opowiada wspaniała historię, ale pokazuje prawdziwe istnienie miłości.

Lot nad kukułczym gniazdem

Filmy fabularne mają to do siebie iż bardzo skrupulatnie opowiadają ludzkie historie. Rzadko można spotkać w nich przemoc czy też sceny erotyczne, dlatego tez kierowane są do szerokiego grona widzów. Film fabularny jest poniekąd gatunkiem uniwersalnym, granica między innymi gatunkami jest bardzo cienka i często zostaje przekraczana. Film ten może mieć także cechy gatunku dramatycznego, historycznego czy też komedii. Jednakże cechuje się tym iż jego fabuła jest określona i bardzo głęboka. Jednym z największych dzieł jest film pod tytułem Lot nad kukułczym gniazdem. Film ten oparty jest na znanej powieści, która sprzedała się w milionach egzemplarzy. Opowiada o losie bohatera, który jest przestępcą, aby uciec od odsiedzenia kary w więzieniu postanawia udawać obłąkanego, dzięki temu trafia do zakładu specjalnego. Film pokazuje w tym momencie, jakże cieniutka jest granica między normalnością a chorobą psychiczną. W zakładzie specjalnym, rzeczywistość jest bardzo okrutna, a rządząca tam pielęgniarka uczyniła z tego zakładu własne podwórko, gdzie rozprawia się z pacjentami według własnej woli. Naszemu bohaterowi to nie odpowiada i postanawia on walczyć z tą ponurą rzeczywistością. Staje się poniekąd obrońcą wielu więźniów. Chce im pomów i pokazać to iż nie muszą żyć tak jak żyją i że za oknem jest piękny świat. Broni je za rządzącą pielęgniarką buntując coraz to więcej pacjentów. Film jest jednym z najlepszych filmów nagrodzonym na wielu festiwalach.

K-PAX

Wiele filmów choć wydaja się nie realne potrafią opowiedzieć wspaniała historię. Jednym z takich filmów jest film Iaina Softleya, K-PAX. W filmie tym wystąpił jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów Hollywood Kevin Spacey. Na dworcu zostaje zatrzymany podjerzany człowiek, który nagle pojawił się znikąd. Twierdzi iż pochodzi z obcej planety, dlatego też zostaje skierowany do zakładu psychiatrycznego na obserwacje. Tam badany jest przez doktora który nawiązuje z nim bliską znajomość. Mężczyzn opowiada iż przybył tutaj w celu misji zwiadowczej i chce sprawdzić czy planeta ta nadaje się również do zamieszkania przez jego gatunek. Jest bardzo podobna, jedynie trochę za jasna. Nikt nie wierzy w jego historię, ale z czasem swoją teorią zaraża cały zakład psychiatryczny, wielu z pacjentów chce opuścić zakład razem z nim i odejść na obcą planetę. W zakładzie powstaje specyficzna atmosfera, wpływa to pozytywnie na wiele osób. U przybysza ciężko znaleźć jakąkolwiek chorobę psychiczną. Film jest wspaniała i ciepła opowieścią o życiu człowieka bez pośpiechu i odnajdywaniu radości w wielu rzeczach.

American Beauty

Filmy bardzo często dotyczą codziennego życia, przeważnie tego życia nie udanego, pełnego frustracji. Często z takim życiem może się identyfikować wielu widzów, dlatego też filmy takie stają się bardzo popularne. Jednym z znanych i nagrodzonych filmów jest American Beauty, wspaniały film nakręcony przez znanego reżysera Sama Mendesa. Film opowiada o czterdziestu letnim bohaterze, którego życie nie jest takie jakie by chciał. Nie ma radości już z sukcesów w pracy, jego żona pędząca za karierą zdaje się go nie zauważać, córka omija go szerokim łukiem i nie może nawiązać z nim żadnej relacji. Ma wszystko co by chciał, życie wydaje mu się beznadziejne i bez sensu. Postanawia coś zmienić, szukać nowych doznać. Przez przypadek wpada w filtr z koleżanką swojej córki. Thora odwzajemnia jego zainteresowanie i w ten sposób nawiązuje się gorąca znajomość. Film opowiadający o życiu wielu osób i ich szarej codzienności, by coś zmienić w swoim życiu musi dojść do tragedii. Sytuacje na ekranie zmieniają się bardzo szybko, film został wielokrotnie.

Przeminęło z wiatrem

Jedną z najbardziej znanych ekranizacji powieści jest film Przeminęło z wiatrem, który otrzymał, aż osiem Oskarów. Wręczonych przez Akademię Filmową. Film ten jest już arcydziełem i należy do najlepszych filmów wszech czasów. Opowiada historię kobiety, która jest bezgranicznie zakochana w pewnym człowieku. Niestety ich losy rozdziela wojna domowa, która wpływa na życie każdego z bohaterów. Kobieta ta świetnie radzi sobie z przeciwieństwami losu, jednak trudno poradzić jej sobie z brakiem ukochanego mężczyzny.

Rain Man

Życie płata wiele figlów. Jeden z nich możemy obejrzeć w wspaniałym filmie Rain Man. Charley po śmierci ojca dowiaduje się iż ma chorego brata, zamkniętego w zakładzie psychiatryczny. Ciężko z nim nawiązać mu kontakt, gdyż jest autystyczny. Pomimo tego jest bardzo uzdolniony matematycznie i potrafi w głowie obliczać bardzo skomplikowane zadania matematyczne, przekazana fortuna do niczego nie jest mu potrzebna bo sam nie wie co to są pieniądze. Oboje uciekają z zakładu i postanawiają się lepiej poznać.