Wino - cz.2

Wino – cz.2

Wino to napój bogów. Produkowane i spożywane od wieków. Szczególnie cenione przez Rzymian i Greków, pite przy każdej okazji i w każdej ilości oraz ofiarowane bogom w darze jako najcenniejszy trunek. Tradycyjnie wino wytwarzane jest z soku z winogron, który poddawany jest fermentacji, czyli winifikacji. W związku z tym, ze proces ten jest dosyc złożony, z jednego szczepu wiogron otrzymuje się wina o zdecydowanie różnym smaku w zależności od winiarni, która je wyprodukowała, ponieważ każda ma swoje receptury i procesy technologiczne, których się trzyma i których strzeże jak najcenniejsze tajemnice. W związku z tak dużą różnorodnością receptur oraz szczepów winogron i regionów, gdzie są one uprawiane, istnieją setki jeśli nie tysiące odmian wina. Często nawet jedna odmiana wina produkowana w dwóch różnych miejscach będzie smakować inaczej, na przykład merlot z Kaliforni i merlot z Francji mogą nie mieć ze sobą nic a nic wspólnego poza nazwą szczepu na butelce. Choć wino to napój z soku z winogron, jednak mianem tym określa się również trunki produkowane z soku z innych owoców, które są równie dobre, a niekiedy nawet lepsze od tych winogronowych. Popularnie za stolicę winiarstwa uważa się Francję, jednak wino pochodzi z Kaukazu.

Historia wina

Pierwszymi winiarzami byli mieszkańcy kaukazu, którzy na swych słonecznych stokach uprawiali winorośl. Tę trudną sztukę rolniczą przekazali oni następnie Grekom i Rzymianom, którzy wraz z ekspansją Imperium Rzymskiego rozprzestrzenili winiarstwo na całą Europę, a w szczególności Francję, Hiszpanię, Portugalię i Dalmację oraz północną Afrykę, która również należała do strefy wpływów Imperium. W świecie starożytnym wino było jednocześnie czymś całkowicie zwyczajnym, było pite na co dzień, do posiłków i w celu ugaszenia pragnienia, a jednocześnie miało w sobie cos z sacrum i wykorzystywano je w trakcie ważnych uroczystości zarówno świeckich jak i poświęconych bogom, którym składano je w ofierze, co świadczy o randze tego napoju. Co ciekawe, z pogańskich obrzędów wino przeniknęło także do chrześcijaństwa i jest wykorzystywane podczas komunii świętej. Europejskie uprawy na skalę masową prowadzili benedyktyni francuscy. To właśnie oni wyprodukowali pierwsze wino na sprzedaż z rejonu Bordeaux, które wkrótce podbiło serca i podniebienia smakoszy na całym świecie. Niemal wszystkie winnice europejskie produkujące dobre jakościowo wino, które coś znaczy na światowym rynku powstały za czasów rzymskich i prosperują doskonale do dziś.

Wytwarzanie wina

Proces winifikacji rozpoczyna się od przygotowania moszczu, czyli wyciskaniu soku na prasach. W przypadku czerwonych i różowych win całe winogrona poddaje się wczesniej procesowi maceracji, czyli fermentacji ze skórkami mającej na celu oddanie przez winogrona koloru i garbników ze skórek do wina. Następnie moszcz fermentuje, w różny sposób w zależności od winiarni. Niektórzy winiarze kontroluja warunki bardzo dokładnie, inni pozostawiają moszcz do samorzutnej fermentacji. Po fermentacji następuje filtrowanie trunku i klarowanie go dla uzyskania krystalicznej przejrzystości i porządanej barwy. Następniie tak przygotowane wino leżakuje przez określony czas w beczkach, potem jest rozlewane i leżakuje jeszcze w butelkach przez wprowadzeniem na rynek.

Podział win

Wina można dzielić na wiele sposobów, chociażby ze względu na szczep winogron, z jakich zostało wykonane. W obrębie szczepu zaś można doszukiwać się podział€ regionalnego i rocznikowego. Najbardziej jednak jednolity podział dokonywany jest ze względu na kolor truknu. Są zatem wina białe wykonywane z odmian winogron o jasnych owocach. Są one bardziej rześkie, lekkie i orzeźwiające, chętnie pite w gorące letnie dni dla ugaszenia pragnienia. Wina cerwone sa bardziej treściwe i cięższe. Mówi się, że maja więcej ciała. Produkuje się je z winogron czerwonych. Wina różowe to coś pośderniego między winami czerwonymi i białymi.

Wina musujące

Wina musujace to grupa win wzbogacona dwutlenkiem węgla. Szampan to oryginalne wino musujace produkowane tradycyjneymi metodami, w którym drutelenek węgla powstaje w sposób naturalny, nie jest dodaewany. Szampanem okreslane mogą być tylko i wyłącznie wina musujące produkowane w rejonie Szampania we Francji. Wszelkie inne to wina musujace, które dwutlenek węgla zwdzięczają sztucznemu go wprowadzeniu do trunku. Są wszakże także wina szpańskie, produkowane metoda szampańską, czyli zawierające naturalny dwutlenek węgla, ale nie wyprodukowane w szampanii. Prawdziwy szampan z Szampanii jest szalenie drogi. Butelka potrafi kosztować nawet kilkaset złotych. Zaś to co wszyscy piją w noc sylwestrową, to zwykle tanie wina musujące nie mające z szampanem nic wspólnego.

Wino domowe

W Polsce popularne jest wytwarzanie wina w domu na własny użytek. Najczęściej jest ono produkowane z czerwonych owoców takich jak porzeczki, maliny, sliwki, które wrzucane są do gąsiorów zakończonych rurką fermentacyjną. Rurka ta wypełniona częściowo wodą ma za zadanie zatrzymanie dostępu powietrza do znajdującego się w gąsiorze fermentującego soku owocowego z cukrem, natomiast przepuszcza ulatniające się z gąsiora gazy fermentacyjne, które gromadzą się w nim pod ciśnieniem na tylwe silnym by przepchnąć się przez tą odrobinę wody w rurce. Produkcja wina domowego trwa zwykle kilka tygodni i zakłada, podobnie jak produkcja profesjonalna, filtrowanie wina i dalsze jego dojrzewanie w gąsiorze.

Winiak

Winiak, czy też angielskie brandy, to wysokoprocentowy alkohol, praktycznie wódka, otrzymywana poprzez destylację wina z winogron albo owocowego. Otrzymuje się wówczas alkohol o zawartości procentowej alkoholu zbliżonej do wódki, a więc w okolicach czterdziestu procent, jednak o włąsnym, specyficznym smaku bardzo zależnym od wina z jakiego został wydestylowany. Angielska nazwa brandy, pod którą sprzedawanych jest większość światowych winiaków, pochodzi z holenderskiego słowa brandewijn oznaczającego niegdyś palone wino. Brandy destylowana z owoowego wina powinna być koniecznie odpowiednio oznaczona, na przykład cherry brandy.