Wódka - cz.1

Wódka – cz.1

Wódka to jeden z wysokoprocentowych napojów alkoholowych (przeważnie posiadający w okolicach czterdziestu procent zawartości alkoholu), który składał będzie się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą. Pierwsza destylacja, która poświadczona została historycznie miała mieć miejsce w czwartym wieku naszej ery i była przeprowadzona przez jednego z greków. Od tego czasu metoda ta była udoskonalana, powstawały całkowicie nowe sposoby destylacji bazujące na innych roślinach oraz składnikach i tak dalej. Wódki dzielimy przeważnie na czyste oraz gatunkowe, w przypadku tych drugich wyróżnimy wszystkie, te które wykonane są na bazie destylatów owocowych, czy też ziołowych, posiadały będą one specyficzny smak oraz kolor, wódki czyste natomiast są bezbarwne i ostre. Wódka to trunek naprawdę popularny szczególnie w naszym kraju, świadczyć może o tym między innymi fakt, że wyróżniamy około kilkudziesięciu różnych marek tego trunku, które w dodatku produkują różne wersje smakowe oraz jakościowe. Doliczając do tego wódki zagraniczne mamy do wyboru naprawdę z szerokiej gamy tego trunku.

Historia wódki

Według danych historycznych pierwsza destylacja z prawdziwego zdarzenia przeprowadzona miała być przez niejakiego Zosimosa z Panapolis w okolicach czwartego wieku naszej ery. Ta bardzo praktyczna umiejętność rozpowszechniła się bardzo na bliskim wschodzie i w świecie arabskim, tam wódka wykorzystywana byłą jednak przede wszystkim w medycznych celach. W wieku dwunastym ma miejsce moment kiedy dociera ona na Stary Kontynent, co jest zasługą osób powracających z wypraw krzyżowych. Wódka pędzona była w tym okresie z różnych składników, destylat powstający na bazie zbóż udało się jednak otrzymać pierwszy raz w czternastym wieku na terenie Niemiec – wtedy wódka ta nazywana byłą wodą życia, czy też okowitą. Słowa wódka po raz pierwszy pojawia się w polskich dokumentach na początku piętnastego wieku – dokładniej mówiąc są to dokumenty sądowe pochodzące z okolic Sandomierza. Jeśli chodzi o pierwszego dużego polskiego producenta wódki na skalę przemysłową oraz jej eksportu poza granice kraju był jeden z lwowskich przemysłowców, miało to już jednak miejsce trochę później. Jak wiadomo obecnie najbardziej popularna proporcją alkoholu do wody przy tworzeniu wódki jest stan dwa do trzech, co daje nam około czterdziestoprocentowy trunek. Nie jest to przypadek, proporcja takowa opracowana została przez Mendelejewa, który uważał ją za idealną wręcz. Oczywiście wyróżnić możemy wódki tworzone w innych proporcjach, rzadko będą one mocniejsze, przeważnie słabsze, na przykład trzydziestoprocentowe.

Rodzaje wódki

Wódka z powodu swojej długotrwałej historii oraz różnych technik i metod przygotowania może przybierać różne formy, z tego też powodu trunek ten dzielić będziemy na wiele rodzajów. Podstawowy podział wyróżnia jednak dwie grupy wódek, a mianowicie czyste oraz gatunkowe. Wódki czyste to wszystkie te, które składają się ze spirytusu ratyfikowanego rozcieńczonego z wodą. Wódki gatunkowe natomiast otrzymuje się także z tego spirytusu oraz wody, oprócz tego jednak dodawane są także wyciągi roślinne, czy też olejki zapachowe, substancje słodzące i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Wódki gatunkowe oprócz tego będziemy dzielili jeszcze ze względu na ilość zawartego w nich ekstraktu.

Polskie marki wódki

Polska jak wiadomo to kraj, który jest jednym z największych producentów wódki, nie na darmo zaliczamy się do państwa wódczanego, czy też tak zwanego państwa pasa wódki (należą do niego także Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Szwecja, czy też Rosja). W naszym kraju roczne spożycie spirytusu na jedną osobę jest prawie największym w całej europie i przekracza kilkanaście litrów tak samo ilość marek wódki jest bardzo duża. Łącznie jest ich kilkadziesiąt, pochodzących tylko i wyłącznie od polskich producentów, doliczając do tego wódki zagraniczne będzie ich o wiele więcej. Warto zauważyć także, że każda marka posiada więcej swoich wódek w różnych gatunkach, najczęściej wódki czyste oraz wódki gatunkowe, tak aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. Wśród tak dużej ilości wódek wyróżnić będziemy mogli wiele klas jakościowych polskich wódek, zaczynając od tych najtańszych, które będą charakteryzowały się najgorszym smakiem (ich fanami są przeważnie ci, którzy poszukują dużej liczby procentów za małe pieniądze). Znajdziemy także wódki średniej klasy jak i te z najwyższej półki, które będą charakteryzowały się lepszym doborem składników, technologią produkcji, charakterystycznym i unikatowym smakiem. Każda osoba, która kiedykolwiek miała kontakt z wódką może potwierdzić, że różni się ona naprawdę smakiem w zależności od producenta i marki, może być bardziej ostra, posiada wyrazistszy zapach, różna może być jej konsystencja i tak dalej.

Żołądkowa gorzka

Wódka Żołądkowa Gorzka jest marką handlową jednej z polskich wytwórni wódek, a mianowicie Polmosu Lublin. Nazwa może być myląca, ponieważ jej smak jest bardziej słodki niż gorzki, a oprócz tego posiada ona charakterystyczny aromat. Stworzona jest z nalewu na owocach suszonych oraz odpowiednio dobranej kompozycji ziół i innych roślin. Trzeba także dodać, że jest to jedna z nielicznych wódek, która przed rozlaniem wymaga okresu leżakowania. Jest to wódka doceniana przez szerokie rzesze polaków, a także poza granicami naszego kraju, gdzie inkasuje szereg nagród oraz wyróżnień. W ostatnim roku wódka Żołądkowa Gorzka Deluxe (czysta odmiana wódki tejże marki) otrzymała tytuł najlepszej wódki na świecie co jest naprawdę bardzo dużym sukcesem i docenieniem pracy polskiego producenta.

Smaki wódki

Wbrew swojej nazwie Żołądkowa Gorzka to wódka, która jest półsłodką, czy też nawet słodką, posiadającą jednocześnie klarowną barwę, korzenny zapach i łagodny smak z nutą słodkości oraz lekkiej goryczy. Wódka Żołądkowa Gorzka oprócz smaku tradycyjnego posiada także inne warianty, między innymi z miętą, z miodem (oprócz tego także wersja korzenna z miodem), wersja wódki czystej, wódki tworzonej na trawie zbożowej oraz także wydawana od roku 2007 wersja Special Edition, wydawana do dzisiaj tylko i wyłącznie w butelce o pojemności 0,7 litra. Oprócz wódki deluxe, wszystkie pozostałe gatunki żołądkowej gorzkiej będą do siebie bardzo zbliżone, zarówno pod względem aromatu oraz barwy – prawdziwy znawca oraz koneser z pewnością wyczuje jednak różnicę, w samym smaku właśnie, konsystencji i innych właściwości, które dla wódki są charakterystyczne.

Receptura

Charakterystyczny smak żołądkowej gorzkiej, który znany jest większości pełnoletnich polaków to wynik połączenia oraz przygotowania odpowiedniej mieszanki ziół z suszonymi owocami (które poddawane są procesowi maceracji, a następnie leżakowania. W skład receptury wchodzi między innymi piołun, bylica, tysiącznik, pieprz i wiele, wiele innych. Do poprawienia aromatu dodawane są jeszcze takie rośliny jak cynamon, czy też goździki, nierzadko także gałka muszkatołowa. Charakterystyczna barwa zostaje zapewniona poprzez dodatnie drobnej ilości karmelu. Co do zawartości alkoholu jest ona standardowa i wynosi czterdzieści procent.