Piwo to jeden z napojów alkoholowych, który powstawał będzie w skutek procesu fermentacji alkoholowej słodu browarnego oraz szyszek chmielu. Te drugie występować będą tutaj głównie w roli swojego rodzaju przyprawy, nadają piwu jego specyficzną goryczkę. Słód, który używany jest w czasie produkcji piwa powstawać będzie w tak zwanym procesie słodowania jęczmienia, rzadziej pszenicy, czy też żyta i polegać będzie na moczeniu ziarna, jego kiełkowaniu, a w kolejnej fazie wysuszeniu. Efektem zacierania i jednoczesnej filtracji słodu jest tak zwana brzeczka, która jednocześnie z chmielem poddawana będzie warzeniu, a następnie fermentacji, przy wykorzystaniu specjalnego rodzaju drożdży piwowarskich. Charakter piwa przeważnie określać będziemy w zależności od tego jaki rodzaj słodu, drożdży i tak dalej użyty jest do jego produkcji. Oprócz tego bardzo ważnym aspektem będzie zawartość alkoholowa, goryczka chmielowa, czy też stężenie ekstraktu piwnego, czyli nieprzefermentowanych składników słodu.
Piwo w średniowieczu
Piwowarstwo rozwija się dynamicznie także w okresie średniowiecza, gdzie w czasie tym trzy oddzielne instytucje, czy też nurty posiadały wpływ na jego kształtowanie, a mianowicie klasztory, dwory pańskie i ośrodki miejskie. Browarnictwo klasztorne oraz dworskie kwitło w szczególności w krajach burgundzkich, a później także na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Browary miejskie zaczęły tworzyć się natomiast w Niemczech, Anglii oraz Czechach Do wieku dwunastego na wytwarzanie piwa swój monopol posiadały przede wszystkim klasztory. Były to całkowicie autonomiczne samowystarczalne instytucje, które piwo warzyły przede wszystkim na własne potrzeby, oprócz tego dla przybywających pielgrzymów, a w niektórych przypadkach regulowały swoje płatności właśnie poprzez chmiel, czy też piwo. Opactwa francuskie produkcją piwa zajmowały się już w czwartym wieku. Do kilku następnych wieków już prawie każdy z klasztorów poszczycić mógł się swoim własnym browarem gdzie przygotowywano ten popularny złoty trunek i wiele różnych jego odmian. Po wieku dwunastym kończy się już jednak monopol browarnictwa klasztornego, ponieważ zaczynają coraz prężniej działać dworskie browary, z czasem także te w największych miastach – na zwiększenie popularności tychże ostatnich będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.
Historia piwa
Już kilkanaście tysięcy lat przed naszą erą ludzie zaczęli poszukiwać różnych nowych form pożywienia niż mięsko zwierzęce i rezygnować z koczowniczego ryby życia – coraz częściej tworzyli pierwsze prymitywne osady. Oprócz tego zaczęli uprawiać ziemię spożywając jej plony i hodować coraz wicej zwierząt. W czasie tym człowiek zdobył umiejętność wyłuskiwania, rozdrabniania w ustach i połykania ziarna dziko rosnących zbóż. Z czasem nauczono się uprawiać same zboża, kosić je, oddzielać ziarna od reszty i tak dalej. Do wytworzenia prymitywnego piwa wystarczający będzie chleb i wodna, czyli dwa ze składników, dzięki którym zachodzić będzie fermentacja alkoholowa. Taki napój o papkowatej konsystencji będzie mętnym i niezbyt smacznym, jednak sycącym i pożywnym i zawierać będzie alkohol. Pierwsi, którzy do przygotowania piwa używali chleba byli Sumerowie – to właśnie w ich spuściźnie kulturowej odnajduje się dokumenty, które świadczą o produkcji piwa. Po upadku cywilizacji sumeryjskiej sztuka warzenia piwa była jednak cały czas rozwijaną przez ich spadkobierców, między innymi Babilończyków. Przygotowywali oni różne rodzaje piw, gdzie sama technologia ich wytwarzania także poszła daleko w przód. Każdy obywatel Babilonu dziennie mógł wypić trzy litry piwa, natomiast osoby wysoko postawione otrzymywały przydział większy o dwa litry. Babilończycy do przygotowania tego trunku wykorzystywali kadzie zacierne, kotły warzelne i tak dalej.
Produkcja piwa
Do głównych składników piwa zaliczymy słód, który poddawany będzie następnie fermentacji. Użycie słodu odróżniać będzie piwo między innymi od wina, które produkowane jest z soku winogronowego, czy też innego rodzaju owoców. Natomiast to co odróżnia piwo od wódki, która również powstaje ze zbóż to przede wszystkim sposób produkcji i jej technologia, która przede wszystkim będzie wykorzystywała destylację jeśli chodzi o wódkę, w przypadku piwa proces jest już jednak trochę bardziej skomplikowanym. Nie ma możliwości podania jednej piwnej receptury, każdy z gatunków piwnych, czy też odmian wymagać będzie innego przygotowania i przyrządzenia. Bardzo dużą rolę odgrywać będą surowce, które używane są przy produkcji piwa, a oprócz tego sprzęt jaki browar posiada. Technologie produkcji będą ewoluowały, a tradycyjne metody warzenia coraz częściej zostają wypierane przez nowoczesne urządzenia, które będą w pełni zautomatyzowanymi i sterowanymi przez komputer. Pozwoli nam to między innymi za każdym razem otrzymać piwo, którego smak będzie bardzo podobny do poprzedniego, co będzie szczególnie ważne dla producenta masowego. Historia browarnictwa to kolejne tysiące lat i wykorzystywać będzie ona spuścizny i doświadczenia kolejnych pokoleń zajmujących się produkowaniem piwa – oczywiście technika jego wytwarzania cały czas jest modyfikowana oraz ulepszana.
Chmiel
Chmiel jest jednym z rodzajów rośliny pnącej, która należała będzie do rodziny konopiowatych. W piwowarstwie stosowana będzie wyłącznie jej żeńska odmiana, a dokładniej jej owoce zwane popularnie szyszkami, które powinny posiadać zieloną barwę, być zwarte i wypełnione drobnymi żółtymi gruczołami. Stosowanie jedynie żeńskich kwiatostanów wymagało będzie usunięcia z plantacji męskich osobników, tak aby zapobiec zapłodnieniu i powstawaniu nasion. Zbiór chmielowych szyszek odbywa się w Polsce pomiędzy lipcem, a wrześniem, czyli w momencie tak zwanego stadium dojrzałości technicznej kiedy listki szyszek są szczelnie zamknięte i zwarte. Po zerwaniu szyszki chmielowe poddawane są procesowi suszenia, następnie prasowania.
Rodzaje piw
Bardzo często pijąc piwo nie zdajemy sobie sprawy jakiego jest ono rodzaju. Rodzaje piw uporządkowane są według trzech podstawowych kategorii, a mianowicie piw górnej fermentacji, fermentacji dolnej i fermentacji spontanicznej. W przypadku tejże pierwszej kategorii wyróżnimy między innymi stout, porter, altbier i tak dalej. W przypadku piw z fermentacji dolnej będziemy mogli mówić o pilznerze, lagerze, porterze bałtyckim i tak dalej. My osobiście najczęściej będziemy spożywali piwo rodzaju lager, do którego zaliczymy między innymi Heinekena, Budweisera i wiele, wiele innych tym podobnych.
Branża piwowarska w Polsce
Branża piwowarska należała będzie do jednych z najszybciej rozwijających się gałęzi w polskiej gospodarce. Przyczyną tego będzie przede wszystkim bardzo duży wzrost spożycia piwa przez naszych rodaków, zmiana preferencji konsumentów, którzy częściej zaczynać będą sięgać po słabsze alkohole oraz podniesienie technologicznego poziomu, który obecnie jest jednym z najwyższych na świecie, jeśli chodzi o produkcję piwa. Branża piwowarska przechodzi w tymże okresie bardzo dynamiczne zmiany, co roku browary upadają i powstawać będą nowe – oczywiście jeśli chodzi o te o znaczeniu regionalnym. Obecnie w Polsce istnieje prawie tysiąc marek piw, kilkadziesiąt browarów przemysłowych oraz kilkanaście restauracyjnych.