Film historyczny

Film historyczny

W kinematografii jest wiele gatunków filmowych. Wiele z nich jest nastawionych na komercję. Filmy mają zrobić na widzu dobre wrażenie, zabawić go i zarobić pieniądze. Jeśli pierwsza część była udana prawie na pewno powstaje druga część filmu. Są jednak gatunki mniej komercyjne, których założeniem jest przedstawienie historii. Jednym z takich gatunków jest film historyczny. Filmy te mają za zadanie przedstawienie dawnych ważnych wydarzeń, kultur życia innych krajów, pokazanie historii jednego człowieka na zasadzie biografii. Filmy historyczne często nazywane są filmami kostiumowymi. Nie są to popularne gatunki jak film kina akcji czy też film sensacyjny. Jednak każdy film wzbudza bardzo wiele zainteresowania w śród krytyków, historyków czy też widzów. Filmy historyczne są bardzo dużym wyzwaniem dla producentów i reżyserów. Trzeba zadbać o to by przedstawione tam wydarzenia były zbliżone do tych historycznych, trzeba zadbać o scenerię o każdy szczegół. Z tego powodu korzysta się z wiedzy specjalistów i wielu historyków, którzy pomagają prawidłowo nakręcić film historyczny. W kinematografii powstało wiele wspaniałych dzieł filmów historycznych. Jednymi z najpopularniejszych są „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Krzyżacy”. Kino polskie posiada wiele wspaniałych tytułów pokazujące losy Polaków. Filmy historyczne bardzo często zalecane są przez ministerstwa kultury jako ważne wydarzenie. Filmy te również odnajdują uznanie w oczach krytyków, dlatego też bardzo często zdobywają wyróżnienia na wszelkiego rodzaju festiwalach.

Ziemia obiecana

Filmy historyczne to bardzo ważna kategoria filmów w kinematografii. Szczególnie Polacy cenią sobie filmy opowiadające o ich historii. Dlatego powstało bardzo wiele produkcji w kinie polskim opowiadający o losie polski i polaków na tle burzliwych wydarzeń w jakich kraj Polski uczestniczył. Filmy historyczne to także edukacja, dlatego tak wiele jest często oglądane na zajęciach szkolnych. Wiele filmów polskich na tle historycznym powstało poprzez zaadaptowanie powieści znanych pisarzy. Jednym z takich filmów jest Ziemia Obiecana, nakręcony przez wspaniałego reżysera, laureata nagrody Akademii Filmowej. Andrzej Wajda zaadoptował do produkcji książkę Władysława Reymonta, pod tym samym tytułem Ziemia obiecana. Akcja dzieje się w końcówce wieku dziewiętnastego w Łodzi. Wtedy to trzech bohaterów Karol, Moryc i Maks decydują się na założenie fabryki włókien. Łódź w tym czasie jest wielkim miastem przemysłu w Polsce, dlatego bardzo trudno wbić się na rynek. Aby to zrobić trzeba pozbyć się wszystkich ideałów i dążyć do zdobycia celów. Pomimo wielu rozterek miłosnych a także moralnych udaje im się dotrzeć do celu i dorobić się potężnych pieniędzy. Film przedstawia bardzo dobrze problemy klasy robotniczej oraz klasy wyższych sfer. Jest to wspaniała epicka opowieść o tamtych czasach i o życiu tamtych ludzi. Książka na której został oparty scenariusz, jest także lekturą obowiązkową w szkołach. Wspaniale wyreżyserowany film przez Andrzeja Wajdę doczekał się tytułu jednego z najlepszych filmów historycznych.

Ran

Ran to wspaniała powieść japońskiego reżysera Akira Kurosawy. Film ten opowiada o pewnym władcy. Król Hidetora to bardzo brutalny przywódca, którego celem życia było mordowanie oraz grabienie. Skrzywdził wiele osób. Przed samym przejściem na emeryturę chcę aby synowie udowodnili mu że go kochają. Jeden z synów a jest ich trzech odchodzi z zamku, nie mogąc wytrzymać tego jak go traktuje ojciec. Pozostała dwójka bierze sobie za żony kobiety, które zostały bezpośrednio skrzywdzone przez ich ojca. Wnet wojska jego synów podbijają jego zamek i mordują każdego, zostawiając przy życiu jedynie króla i jego sługę, który stracił zmysły. Król opuszcza zamek i odchodzi. Na swojej drodze spotyka osoby, które niegdyś skrzywdził, teraz jest bezbronny i musi odkupić swoje winy. Filmy japońskie o charakterze historycznym to bardzo popularne kino oglądane przez wielu widzów na całym świecie. Mają w sobie wspaniały klimat i często są po mistrzowsku wyreżyserowane. Także Japonia to wspaniały kraj, którego kultura zachwyca każdego. Tym bardziej filmy te stają się popularne ze względów kulturalnych.

Pan Wołodyjowski

Pan Wołodyjowski to wspaniała historia nakręcona przez wybitnego polskiego reżysera Jerzego Hoffmana. Film ten opisuje losy pułkownika, który po śmierci swojej ukochanej zamyka się w klasztorze. Nakłaniany przez przyjaciół, a w szczególności przez swojego druha Zagłobę, opuszcza klasztor. Przybywa do Krakowa gdzie na dworze spotyka piękną Basie. Niestety czeka go służba u boku króla i Wołodyjowski musi poprowadzić wojska do walki. Wspaniały film historyczny i wybitne dzieło Hoffmana doceniane przez wielu krytyków.

Potop

Potop to jedno z dzieł Jerzego Hoffmana, wspaniałego reżysera, który ekranizował powieści Sienkiewicza z wielkim rozmachem. Jedną z tych powieści jest właśnie Potop, lektura obowiązkowa w szkole podstawowej. Potop opowiada o wojnie szwedzko-polskiej, rozgrywanej w latach 1656 – 1660. Film opowiada o Andrzeju Kmicicu, który początkowo na początku wojny opowiada się za Szwedami, namówiony przez Bogusława Radziwiłła. Dopiero potem zauważa iż stanął po złej stronie i postanawia porwać księcia, ten jednak sprytnie rani swojego porywacza i ucieka. Kmicic chcąc oczyścić swoje imię przybiera pseudonim i postanawia poświęcić się dla ojczyzny broniąc Jasnej Góry. Jego heroiczna postawa zostaje bardzo doceniona a po części jego złe uczynki odkupione. Kmicic mimo to nadal pokazuje jak bardzo kocha swój kraj i poświęca się całkowicie stając do walki ze szwedami. Film ten to wspaniała ekranizacja i ukazanie historii Polskiej w czasie wojny ze szwedami. Prócz tła historycznego możemy także śledzić losy bohaterów, którzy okazuje się są bardzo ważnymi postaciami w historii polskiej.

Ogniem i mieczem

Ogniem i mieczem to jedna z części trylogii Sienkiewicza, którą wyreżyserował Jerzy Hoffman. Film ten opowiada o losach Polski w siedemnastym wieku i wojnie jaka się rozegrała pomiędzy Polakami a Kozakami. W tło historyczne jest wpleciona wspaniała miłosna opowieść o Skrzetulskim, żołnierzu chorągwi polskiej a także o jego ukochanej Helenie. Niestety zawierucha wojenna rozdziela ich losy. Między nimi pojawia się także brutalny Kozak, który próbuje na siłę zjednać sobie życie Heleny. Wspaniała opowieść, wyreżyserowana z wielkim rozmachem.

JFK

Wiele filmów historycznych nawiązuje do prawdziwych wydarzeń. Jednym z takich filmów jest JKF film niemalże dokumentalny opowiadający o kulisach śledztwa morderstwa amerykańskiego prezydenta Kennedy’ego . Film ten odniósł wielki sukces i jest także wspaniałym obrazem pokazujący losy Ameryki. Film nakręcił znany reżyser Oliver Stone, głównym bohaterem zaś jest Kevin Costner. Prowadzi on śledztwo, w którego zadaniem jest dotarcie do prawdziwego zabujcy Kennedy’ego . Jak się okazuje w trakcie prowadzenia śledztwa można doszukać się wielu nieprawidłowości. Film nie tylko pokazuje jakie nastąpiły wydarzenia podczas zamachu, ale także historię całego śledztwa i zamieszanych w to ludzi. Do dziś nikt tak naprawdę nie wie kto zlecił i zabił prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale z samego filmu możemy dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych kwestii. Pomimo tego iż film trwa prawie trzy godziny, nie zanudza i jest bardzo ciekawą trzymająca w napięciach historią.