Filmy fantasy

Filmy fantasy

Fantasy jest to gatunek filmowy, charakteryzujący się występowaniem postaci i zjawisk fantastycznych np. elfy, krasnoludy, magia. Fabuła filmów fantasy kręci się głównie wokół pewnych magicznych, fantastycznych przedmiotów lub postaci i zdarzeń, które mają znaczący wpływ na fabułę, a nie są tylko „dodatkiem”. Obecnie trudno sobie wyobrazić filmy fantasty tworzone bez użycia efektów specjalnych, jednak są one zdecydowanie inne niż w filmach akcji. W fantasy efekty specjalne są używane z reguły do podkreślenia magiczność danych przedmiotów, rzucanych czarów lub charakteryzacji postaci fantastycznych. Sztandarowym przykładem filmu fantasy jest Trylogia Władcy Pierścieni. Jej sukces zwrócił uwagę ludzi nie tylko na twórczość J.R.R Tolkiena, ale również na to, jak ogromny potencjał drzemie w powieściach fantastycznych, które można zekranizować. Warto również zauważyć, że filmy fantasty dopiero od niedawno mogę zapierać dech w piersiach swoim ogromem i realistycznością wydarzeń dziejących się na ekranie. Dzieje się tak dzięki rozwojowi technologii filmowych i komputerowych, które nierzadko są używane jednocześnie przy tworzeniu filmów tego typu.

Ciekawy przypadek

W 2008 roku reżyser David Fischer stworzył niesamowite dzieło nagrodzone Oscarami. Chodzi oczywiście o film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, który to zdobył trzy statuetki Akademii Filmowej (najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne) oraz 10 nominacji do tej nagrody (m.in.: najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy aktor pierwszoplanowy(Brad Pitt), najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia). „Ciekawy przypadek…” opowiada historie człowieka, który urodził się starcem i z biegiem czasu młodniał. Jego matka zmarła przy porodzie, ojciec wyrzekł się go i oddał do opieki do domu starców. Tam Benjamin z biegiem czasu młodniał. Po wielu latach podróżowanie i przygód, gdy powrócił w rodzinne strony, spotyka przyjaciółkę z dzieciństwa, które teraz dorosła, natomiast on odmłodniał na tyle, że jest w jej wieku. Zakochują się w sobie. Ich romans trwa w najlepsze, jednak głównego bohatera trawi niepokój o przyszłość. Zamiast starzeć będzie młodniał, gdy jego ukochana będzie staruszką on będzie niemowlakiem. Gdy rodzi się ich córka odchodzi, chce by jego dziecko miało normalnego ojca. Jest to wzruszająca i poruszająca historia przedstawiona w piękny sposób.

Harry Potter

Powstała w 2001 roku pierwsza część zekranizowanych książek J.K Rowling, czyli „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” otrzymała trzy nominacje do Oscarów( za najlepsze kostiumy, najlepszą scenografię i muzykę oryginalną). Jest to historia jedenastoletniego chłopca, który w dniu swoich jedenastych urodzin dowiedział się, że odziedziczył po zamordowanych rodzicach magiczne zdolności i że jest przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. 1 wrześnie z peronu 9 i ¾ wyrusza na podróż w nieznane, która na szczęście okazuje się nie być taka straszna, gdy ma się przy sobie dwoje nowo poznanych przyjaciół : Rona i Hermionę. W szkole Harry i przyjaciele uczą się i przeżywają różne przygody. Gdy nagle dowiadują się, że ktoś próbuje ukraść znajdujący się w szkole Kamień Filozoficzny, postanawiają do tego nie dopuścić. Za wszelka cenę. Jest to pierwsza, najbardziej magiczna i przyjazna dzieciom opowieść o młodym czarodzieju. Jest to jednocześnie piękne opowiadanie o przyjaźni i wartościach , którymi młodzi ludzie powinni kierować się w swoim życiu.

Drużyna Pierścienia

Wyreżyserowana w 2001 roku przez Petera Jacksona pierwsza część Trylogii o Pierścieniu pt: „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” otrzymała cztery Oscary (najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze zdjęcia i najlepsze efekty specjalne) i aż 9 nominacji( m.in.: najlepszy film ,najlepszy reżyser, najlepszy aktor drugoplanowy (Ian McKellen). Film jest ekranizacją powieści J.R.R Tolkiena, o tym samym tytule, która opowiada o dziejach Pierścienia i przygodach hobbitów, którzy muszą przebyć daleką drogę i zniszczyć Pierścień. Po drodze napotykają wiele trudności, więc aby ułatwić im to trudne i niebezpieczne zadanie, zostaje utworzona Drużyna Pierścienia, w której skład wejdą hobbiści, ludzie, elf i krasnolud. Ich zadaniem będzie dotarcie do Mordoru i zniszczenie Pierścienia. Jednak ich plany zostaną pokrzyżowane, zostaną rozdzieleni i dwóch hobbitów samotnie wyruszy w dalszą drogę. Na tym skończy się pierwsza cześć Trylogii. Wielu widzów uważa ją za najlepszą, bardzo przyjazną i o nieprawdopodobnym klimacie. Jednak krytyce bardziej doceniają kolejne części Trylogii.

Piraci z Karaibów

Powstały w 2003 roku film pt.: „Piraci z Karaibów :Klątwa Czarnej Perły” zdobył aż 5 nominacji do Oscarów (m.in.: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Johny Deep), najlepsza charakteryzacja, najlepsze efekty specjalne), jednak ani jednej statuetki. Jest to pierwsza część opowieści o piratach, głównie o Jacku Sparrowie i jego towarzyszach. W „Klątwie Czarnej Perły” widz może poznać postać tego nietuzinkowego pirata, który w zamian za uratowanie życia córce gubernatora, Elizabeth Swann, zostaje skazany na śmierć przez powieszenie. Jednak w nocy zostaje uwolniony przez, zakochanego w Elizabeth, Willa Turnera, który następnie wraz z Jackiem rekwiruje (kradnie) statek i wyrusza na ratunek pannie Swann, która została uprowadzona przez załogę statku dowodzonego przez kapitana Barbossę. W ten sposób Will i Elizabeth zostają wciągnięci w świat intryg i kłótni pirackich, jednak po pewnym czasie odkrywają, że dobrze czują się w tym towarzystwie. Zakończenie pierwszej części serii zostawi otwartą drogę do kontynuacji, a sprawa wcale nie wyda się tak oczywista, jak można by sądzić.

Dwie wieże

Druga już część Trylogii o Pierścieniu, wyreżyserowana również przez Petera Jacksona, powstała w 2002 roku, zgarnęła dwa Oscary (za najlepszy montaż dźwięku i efekty specjalne) oraz cztery nominacji (najlepszy film, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż). Wyprawa rozbitej Drużyny Pierścienia nadal trwa, Merry i Pippi, po wydostaniu się z niewoli orków, prowadzą armie entów na Isengard, siedzibę Sarumana. W tym czasie Legolas, Aragon i Gimli pomagają Rohanowi w odparciu ataku armii Sarumana na Helmowy Jar. Tymczasem Frodo i Sam nadal podążają w kierunku Mordoru, z tylko jedną myślą, jednym pragnieniem – zniszczenie Pierścienia. Przyłącza się do nich Gollum , dawny pan Pierścienia, który chce go na nowo odzyskać dla siebie. Drugą część Trylogii kończy początek wojny z siłami Mordoru.

Powrót Króla

Ostatnia, trzecia część Trylogii o Pierścieniu, wyreżyserowanej przez Petera Jacksona, powstałej na podstawie książek o tym samym tytule pióra J.R.R Tolkiena, powstała w 2003 roku, zdobyła aż 11 Oscarów (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza charakteryzacja, najlepszy muzyka oryginalna, najlepsza piosenka (Into the West), najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż). Wojna z siłami Ciemności trwa. Członkowie drużyny żyją w niepokoju : czy małemu hobbitowi uda się zniszczyć Pierścień? Czy uda mu się załamać potęgo Saurona? Aragorn wyrusza na Ścieżką Umarłych, by sprowadzić pomoc dla broniącego się Minas Tirith. Do Gondoru powraca król. Jednak wojna to nie czas świętowania .Połączone siły armii Śródziemna wyruszają pod bramy Mordoru, by odciągnąć uwagę Oka od Froda. Wyruszają na ostatni bój, na śmierć i życie. Jednak pod bramą nie wszystko okazuję się takie jakim się wydawało. Rodzą się wątpliwości. Ostatni część Trylogii jest uznawana przez krytyków za najlepszą ( o czym świadczy chociażby liczba Oscarów). Widzowie z sentymentem myślą o tej części, może dlatego, że jest to zakończenie sagi? Wszystko co dobro to się szybko kończy?