Film sensacyjny - cz..2

Filmy sensacyjne – cz.2

Filmy sensacyjne to nic innego jak film fabularny z elementami akcji. Jest to jedno z najpopularniejszych gatunków w kinematografii. Filmy te posiadają niekiedy bardzo ciekawą fabułę, często zdarza się iż fabuła ma kilka wątków i dopiero w finale filmu łączą się w całość. Filmy sensacyjne podobnie jak filmy akcji, ale w mniejszym stopniu mają bardzo dużo scen widowiskowych, jak pościgi, strzelaniny, ucieczki. W filmach tych często znajdziemy wiele wybuchów oraz dewastacji samochodów czy innych przedmiotów. Filmy sensacyjne na szeroką skalę produkowane są w Ameryce. Główna cechą filmu sensacyjnego jest walka pomiędzy prawem a bezprawiem. Często też walkę tą toczą dawni policjanci czy bohaterzy wojny na własna rękę. W historii kina powstało wiele znanych tytułów filmów sensacyjnych, które zdobyły ogromną popularność i są dzisiaj uznawane za kultowe. Filmy te to bez wątpienia „Szklana pułapka”. „Godziny szczytu”, „Bad Boys”. Bardzo często najpopularniejsze filmy sensacyjne jakie powstały w kinematografii są powielane lub też producenci decydują się na stworzenie nowszej wersji. Rzadko kiedy jednak druga część filmu jest tak dobra jak pierwsza, mimo to nadal powstają takie produkcje. Każdy widz chętnie zobaczy nową wersję innego kultowego filmu. Filmy sensacyjne bardzo często posiadają bardzo rozległą i skomplikowaną fabułę. W odróżnieniu do filmów akcji fabuła jest bardziej realna, dlatego też filmy sensacyjne bardzo często są doceniane na wielu festiwalach. Często zdobywają nagrody Akademii Filmowej.

Ścigany

Filmy sensacyjne są bardo popularne i często możemy znaleźć je na ekranach kin. Dają wiele emocji a także wrażeń, toteż są wspaniała rozrywką. Jest wiele filmów sensacyjnych, wiele z nich nie zasługuje na żadną ocenę, gdyż widać iż zrobiony jest bez ambicji i jedynie w celach komercyjnych. Są także filmy, które dają ogromne wrażenia i są na najwyższym poziomie. Potrafią zaspokoić nie tylko na poziomie akcji ale także na poziomie fabuły. Jednym z takich filmów jest ścigany, hit z roku 1993, gdy odniósł ogromny sukces kasowy. Film ten wyreżyserował Andrew Davis, a zagrała w nim dwójka wspaniałych bohaterów jakimi są Harrison Ford oraz Tommy Lee Jones. Film został nominowany do Oskara w dziewięciu kategoriach, a statuetkę dostał za najlepszą rolę Tommy Lee Jones. Film opowiada o losach lekarza, który został oskarżony o zabójstwo żony. Jest jednak niewinny, aby to udowodnić postanawia uciec z więzienia i na własna rękę odnaleźć sprawcę mordu. Za lekarzem rusza znany ze swoich działań policjant, który zrobi wszytko by dopaść zbiega w swoje ręce. Lekarz nie ma zbyt dużo czasu musi więc działać szybko. Pomimo bardzo kasowego filmu, który zdobył widzów na całym świecie nie powstała druga wersja tego filmu. I może bardzo dobrze, często producenci zadowoleni z sukcesu pierwszej części decydują się na wydane kolejnej co potem okazuje się być błędem. Niestety utarła się już taka reguła, że ciężko jest zdobyć serca i umysły widzów drugą częścią filmu. Dzięki temu Ścigany zachował twarz i stał się jednym z najlepszych dzieł tego wieku.

Killer

Polskie kino sensacyjne jest bardzo ubogie, jeśli już pojawi się jakiś film to tylko o zabarwieniu komediowym i jest nim bez wątpienia produkcja Juliusza Machulskiego pod tytułem Kiler. Film ten opowiada o losach taksówkarza, który przez przypadek zostaje podejrzany o płatnego zabójcę. W jego samochodzie w bagażniku, znaleziono karabin, wszystko więc wskazuje na to iż on jest słynnym Killerem. Niestety, komisarz Ryba nie wierzy w tłumaczenia taksówkarza i jest pewny iż złapał płatnego morderce. Miejscowa mafia postanawia odbić Killera z rąk policji i zleca mu kolejne zadanie. Sprawy komplikują się coraz bardziej, taksówkarz jednak nie może zdradzić mafii kim naprawdę jest gdyż może stracić życie. Postanawia za sprawą młodej dziennikarki, jakoś wykorzystać tą sytuację na swoją korzyść. Film posiada nie tylko wątki sensacyjne, ale wspaniałe wątki komediowe. Niektóre sceny z tego filmu stały się scenami kultowymi, naśladowane wielokrotnie przez innych reżyserów. Również powiedzenia z filmów odniosły wielki sukces i wiele lat po premierze można było słyszeć je na polskich ulucach.

Bad Boys

Kino Amerykańskie to kino gdzie najwięcej kręci się filmów sensacyjnych. Najczęściej opowiadają one o dobrych policjantach i złych bandytach. Policjanci w tych filmach są wybitnie zdolni i prowadzą wojny z całym światem przestępczym. Jednym z takich filmów jest Bad Boys, wspaniały film sensacyjny gdzie wystąpiło dwóch bardzo znanych aktorów Hollywood. Jednym z nich jest Will Smitch oraz Martin Lawerence. Marcus i Mike bo tak mają na imię bohaterowie filmów, są policjantami z oddziału do walki z narkotykami. Mogą się pochwalić tym iż udało im się zatrzymać heroinę wartą aż sto milionów dolarów. Niestety, sukcesem nie cieszyli się za długo, wkrótce heroina zostaje skradziona z posterunku. Muszą odzyskać skradziony towar, inaczej za tą wpadkę ich posterunek, zostanie zamknięty. Aby to zrobić muszą odnaleźć pewnego złodzieja, jednak wcześniej do niego może poprowadzić go pewna kobieta. Bad Boys to świetna komedia z różnymi śmiesznymi dialogami, które stały się kultowe nie tylko w Ameryce ale i na świecie. Na uwagę zasługują tez sceny akcji. Jeden z lepszych filmów sensacyjnych.

Plan doskonały

Filmy sensacyjne kojarzą nam się często tylko ze strzelaniną, pościgami i biciem po mordach. Nie zawsze jednak tak musi być. Powstało bardzo wiele produkcji, których fabuła zmusza wysiłku intelektualnego, a pomimo gatunku sensacyjnego jest tam wyjątkowo mało scen akcji. Jednym z takich filmów jest „Plan doskonały”. Film ten opisuje wydarzenia w czasie napadu na bank, przez przebranych ludzi. Grupa ludzi wtargnęła do banku w przebraniu malarzy z bronią w ręku, więzią zakładników i żądają podstawienia samolotu aby mogli uciec. Tym samym zyskują na czasie, aby przygotować plan ucieczki. Przywódcą jest bardzo inteligentny złodziej. Przed bankiem pojawia się kordon policji z bardzo doświadczonym policjantem, pełniącym funkcję negocjatora, oraz pewna kobieta, która chce bronić interesów właściciela banku. Zaczyna się pasjonująca rozgrywka w której każdy chce coś ugrać. Z jednej strony bandyci chcą zrealizować swój plan z drugiej strony policja chce złapać bandytów, a kobieta ukryć prawdę. Wspaniały film trzymający w napięciu i o zaskakującym rozwiązaniu.

Brudny Harry

Brudny Harry to film o złym policjancie, który z brutalnością rozprawia się z bandytami. Częściej strzela do nich z pistoletów niż przesłuchuje. Znany ze swojego postępowania nie jest zbyt mile widziany w akcji. Otrzymuje jednak specjalne zadanie, złapania brutalnego mordercy, który będzie zabijać niewinnych ludzi tak długo jak nie otrzyma wysokiego okupu. Do akcji wkracza Brudny Harry, który che rozprawić się z bandytą po swojemu. Film ten zmienił obraz policjantów i złamał pewne zasady robienia filmów sensacyjnych o policji.